Rahami byl dopaden ve městě Linden ve státě New Jersey nedaleko města Elizabeth, kde byla nastražena jedna z bomb.

Byl ozbrojený, kladl odpor a zranil dva policisty. Původně přitom CNN informovala o jednom postřeleném strážci zákona. Zranění utrpěl i sám Rahami, svědci ale řekli americkým novinářům, že byl při zatýkání při vědomí. Odvezla ho nicméně sanitka a policie nyní prohledává jeho dům.

Rahami sice nebyl označen přímo za podezřelého ze spáchání útoků, podle CNN, která se odvolává na zdroje blízké vyšetřování, jej ale detektivové spojují s nálezem batohu obsahujícího trubkové bomby. Zavazadlo bylo nalezeno v noci na pondělí v Elizabeth.

Afghánec s americkým občanstvím v Elizabeth žil. CNN dodala, že federální agenti mají podezření, že by Rahami mohl být součástí teroristické buňky.

Ahmad Khan Rahami na záběru jedné z bezpečnostních kamer, která ho zachytila poblíž místa, kde byla nastražená nálož.

Ahmad Khan Rahami na záběru jedné z bezpečnostních kamer, která ho zachytila poblíž místa, kde byla nastražená nálož.

FOTO: New Jersey State Police, Reuters

Ahmad Khan Rahami na snímku zveřejněném FBI. Vyšetřovatelé ho chtějí vyslechnout v souvislosti s explozí ze 17. září na newyorském Manhattanu.

Ahmad Khan Rahami na snímku zveřejněném FBI

FOTO: Federal Bureau of Investigation (FBI), Reuters

Zda sobotní exploze na newyorském Manhattanu, při níž bylo zraněno devětadvacet lidí, souvisí s nalezením dalších výbušných zařízení, policie neupřesnila.

V sobotu vybuchla nastražená bomba v New Yorku a další v New Jersey. Tam výbuch nikoho nezranil. Jinou nálož stačila policie zlikvidovat dřív, než explodovala. Vyšetřovatelé zadrželi pět ozbrojených lidí. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Exploze v New Yorku (video je bez zvuku)

Některá výbušná zařízení byla vyrobena z tlakových hrnců a střepin, což by odpovídalo rukopisu teroristů. Podobným způsobem vyrobili bombu i bratři Carnajevovi, kteří v roce 2013 zaútočili na bostonský maratón.

Další nastražená výbušná zařízení byly takzvané trubkové bomby. Vyšetřovatelé čekají, až nalezené výbušniny prozkoumají forenzní experti v laboratoři FBI v Quantiku ve Virginii.

FOTO: Mapy.cz

Guvernér New Yorku Andrew Cuomo v pondělí nevyloučil možné spojení atentátu s mezinárodním terorismem. To ještě v neděli odmítal.

Podle Cuoma je ale ještě příliš brzy na to říct, zda je nějaká souvislost mezi explozí na Manhattanu, sobotním výbuchem v New Jersey a nedělním nalezením výbušnin v odpadkovém koši ve městě Elizabeth ve státě New Jersey. Podobnosti incidentů ale podle něj ukazují, že by události mohly být propojené, napsala ČTK.

Guvernér také uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by hrozily další útoky. Lidé ale podle něj musí být vždy připraveni na podobnou událost.

Útok v Minnesotě

Americká policie také vyšetřuje sobotní útok v Minnesotě. Bylo při něm zraněno devět lidí. Policie útočníka zastřelila. [celá zpráva]

Vyšetřovatelé sice nezveřejnili jeho jméno, podle tamních médií ale muž měl somálský původ. Prezident Barack Obama v pondělí uvedl, že zřejmě neexistuje spojitost mezi tímto útokem a bombami nastraženými v New Yorku a New Jersey.