"Důkazy jasně ukazují, že střelec akci plánoval, včetně toho, že si vezme sám život," tvrdí dokument. "Ale nic s určitostí neukazuje na to, proč to udělal nebo proč si vybral školu Sandy Hook."

Zpráva upozorňuje, že Lanza měl velké psychické problémy, které mu bránily v normálním kontaktu s ostatními lidmi, včetně nejbližších členů rodiny.

Ale není jasné, zda a do jaké míry tyto potíže přispěly ke spáchání vražd. Stejně tak prý psychologové, kteří byli s Lanzou ve styku, nezjistili nic, co by mohlo ukazovat na jeho budoucí jednání.

Vědělo se, že byl obeznámen se zbraněmi a že je posedlý masovými vraždami, především střelbou v roce 1999 ve škole Columbine ve státě Colorado, ale nenašly se důkazy o tom, že by dal okolí najevo, že by sám chtěl takový zločin spáchat, uvádí zpráva.

Zbraně patřily matce

Podle ní Lanza jednal sám a nikdo nebude kvůli zločinu, který otřásl Spojenými státy, stíhán.

Video

Expirované video

Rekonstrukce jednotlivých kroků školního vraha

Mladík nejdříve ráno zastřelil doma svou matku Nancy, která ještě spala. Pak se vydal do základní školy Sandy Hook, do které kdysi chodil. Ve škole postřílel 20 dětí a šest učitelů a pak spáchal sebevraždu.

Zpráva krok za krokem líčí Lanzovo řádění a vyjmenovává zbraně, ze kterých střílel. Všechny legálně koupila jeho matka, stejně jako munici.

Ale otázka, proč zavraždil 27 lidí, nemusí být nikdy s jistotou zodpovězena, píše se ve zprávě.

Dříve se spekulovalo, že Lanza žárlil na školáky, s nimiž matka jako zaměstnankyně školy pracovala. Rovněž se psalo, že matka péči o syna nezvládala a uvažovala o tom, že ho dá do ústavu.