Salvini, šéf protiimigrační Ligy, loni v srpnu nařídil pustit zachráněné lidi z paluby lodi Diciotti teprve tehdy, až dají další evropské státy najevo ochotu tyto migranty přijmout. Uprchlíci strávili na lodi italské pobřežní stráže pět dnů na moři a dalších pět dnů v sicilském přístavu Katánie. Na pevninu mohli nejprve vystoupit pouze nemocní a nezletilí. Nakonec se Albánie a Irsko rozhodly přijmout po zhruba dvaceti běžencích a o zbytek se slíbila postarat italská katolická církev.

Mezi žalobci, který se obrátili na soud v Římě, je nejméně jeden nezletilý, uvedl server Rai News. Žalobu podali před koncem roku právníci tábora Baobab v Římě, kam se někteří z migrantů z Diciotti uchýlili. Tento tábor provozovaný dobrovolníky sloužil jako přestupní stanice pro ty, kdo byli propuštěni z přijímacích středisek, které provozuje vláda, a neměli kam jít. V polovině listopadu ho Salvini nechal zrušit.

Právníci žalobu souběžně podali i u Evropského soudu pro lidská práva, napsala agentura ANSA. Slyšení u římského soudu se bude konat na jaře.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini na tiskové konferenci v Římě.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini

FOTO: Tony Gentile, Reuters

Italský ministr vnitra byl kvůli kauze Diciotti napaden u soudu už podruhé. Prokuratura v městě Katánii na východě Sicílie v této souvislosti mluví o nezákonném zadržení osob a zneužití pravomocí. O tom, zda bude Salvini soudu v tomto případě vydán, bude hlasovat italský Senát do 24. března. Patrně k tomu ale nedojde, protože se za něj postavil koaliční partner Ligy, protestní Hnutí pěti hvězd (MS5).

Po podání žaloby na sebe odpověď ministra vnitra nenechala dlouho čekat. „Dovolte mi, abych se hurónsky zasmál. Všichni se narodili 1. ledna, všichni (po vylodění) zmizeli. Ať si z Italů nedělají srandu. Pohoda skončila, lodě (s migranty) už nepřiplouvají. Nanejvýš dostanou (čokoládový bonbon) Bacio Perugina,” cituje jeho reakci list La Repubblica.

Salvini naráží na skutečnost, že ze 41 osob, které žalobu podaly, udává 16 lidí jako datum narození 1. ledna, a dále na to, že nemálo migrantů z lodi Diciotti, kteří byly rozděleni do italských diecézí, z přijímacích center zmizelo.