Hlavní obsah

Obětí říjnového útoku v Mogadišu je přes 500

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Počet obětí říjnového dvojího bombového útoku v somálské metropoli Mogadišu dramaticky stoupl na více než 500. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek oznámil speciální výbor pověřený upřesněním množství zabitých lidí. Zatím poslední oficiální údaj zveřejněný 20. října činil 358 mrtvých.

Foto: Reuters

Útok v Mogadišu (archivní foto)

Článek

Útoky byly spáchány 14. října. Při prvním explodoval nákladní vůz plný výbušnin před rušným hotelem Safari, z něhož zbyly jen trosky. V blízkém okolí se nacházely vládní budovy, restaurace a kiosky. O dvě hodiny později nastal druhý výbuch ve čtvrti Medína.

„Doposud jsme potvrdili, že minulý měsíc při explozi zahynulo 512 lidí... Při tomto výbuchu bylo také zraněno dalších 316 osob,” sdělil agentuře Reuters předseda výboru Abdullahi Mohamed Shirwac. Vláda se zatím k tomuto údaji nijak nevyjádřila.

Ničivé následky exploze nákladního auta před hotelem znásobila skutečnost, že v blízkosti stála cisterna s pohonnými hmotami. Těla mnohých obětí tak byla zcela spálená nebo zmrzačená k nepoznání.

Foto: Farah Abdi Warsameh, ČTK/AP

Somálští vojáci pomáhají zraněnému civilistovi

Jednalo se o útok s dosud největším počtem obětí na životech od začátku povstání islamistického hnutí Šabáb v roce 2007. Šabáb se sice k této teroristické akci nepřihlásil, nicméně podle Reuters tento typ útoku - velká nálož v nákladním autě - ve stále větší míře tato organizace blízká teroristické síti Al-Káida používá.

Šabáb usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce v zemi zavést přísné islámské právo šaría. Útoky provádí pravidelně v Mogadišu, ale i v dalších částech země. Ačkoli tvrdí, že útočí jen na vládní cíle a bezpečnostní síly, v minulosti už hnutí velké nálože na rušných veřejných místech odpálilo. Někdy se k odpovědnosti za tyto krvavé akce nehlásí, zejména pokud vyvolají velké odsouzení veřejností, jako tomu bylo v roce 2009 při sebevražedném bombovém útoku na absolventskou slavnost studentů medicíny.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám