Francouzská vláda podle Girardinové vypracovala záchranný plán. Jeho realizaci ale brání skutečnost, že do nejhůře zasažených oblastí se nelze dostat.

Muž stojící na pláži Luquillo v Portoriku, k němuž se blíží hurikán Irma.

Muž stojící na pláži Luquillo v Portoriku, k němuž se blíží hurikán Irma.

FOTO: Alvin Baez, Reuters

Bouře Irma - která se řadí do nejvyšší, páté kategorie hurikánů - podle úřadů ničila domy, přerušila elektrické vedení a způsobila bleskové záplavy. Evakuovány byly desetitisíce lidí.

Irma se nyní blíží k Portoriku, koncem týdne by měla dorazit i na americkou pevninu. Florida se už začala připravovat na evakuaci. Prezident Donald Trump vyhlásil v ohrožených oblastech stav ohrožení.

Vedle Irmy se formují i další hurikány

Bouře Irma se nad Atlantským oceánem formuje už týden. V úterý dosáhla nejvyššího stupně pět v hodnocení síly hurikánů. Podle guvernéra Portorika Ricarda Rossela je to „naprosto bezprecedentní živel, jaký jsme tady dosud nezažili”.

Nad Atlantikem a v Mexickém zálivu navíc sílí i další dvě tropická bouře José a Katia, které už zesílily na hurikány prvního stupně. S odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) o tom ve středu informovala agentura AP.

Zatímco José se zformoval nad Atlantským oceánem, Katia se vytvořila v Mexickém zálivu. Podle meteorologů José zatím pro pevninu nepředstavuje nebezpečí, Katia by nad východní Mexiko měla dorazit ve čtvrtek.

Oba nové hurikány dosahují zatím prvního stupně na pětistupňové Saffirově-Simpsonově stupnici.