Hashem Abedi byl členem teroristické buňky a atentát plánoval začátkem roku v libyjské metropoli Tripolisu. Přípravy byly ale zmařeny dříve, než mohlo k útoku dojít.

Libyjské úřady o skupině věděly a sledovaly ji měsíce. Hashem byl prý v buňce „významným hráčem”. Měl připravenou výbušninu, kterou by mohl zaútočit na konvoj OSN.

Britská policie zveřejnila v sobotu nové snímky Salmana Abediho, který spáchal pondělní útok v severoanglickém Manchesteru. Ten volal před útokem své matce a také bratrovi. Hashem byl poté zatčen v Tripolisu a přiznal, že o bratrových plánech věděl.

Salman Abedi

Salman Abedi

FOTO: Manchester Police, Reuters

Ramadan Abedi

Otec teroristy Ramadan Abedi

FOTO: Hani Amara, Reuters

Hashem už dříve při výslechu přiznal, že byl v Manchesteru v době, kdy Salman plánoval atentát. Také připustil, že on i jeho bratr byli členy Islámského státu, uvedly už dříve libyjské speciální síly. Samozvané libyjské speciální odstrašující síly pro boj s terorismem Rada spadají pod ministerstvo vnitra.

Islámský stát se přihlásil k atentátu ve foyeru arény, kde vystupovala americká popová zpěvačka Ariana Grande. Hashim byl podle libyjských vyšetřovatelů jediným člověkem z rodiny, který věděl, že bratr odletěl 17. května do Británie. Rodičům řekl, že míří do Saudské Arábie na malou pouť umra do Mekky. Proto mu vrátili pas, který mu otec zabavil.