Dva až 12 takových případů zaznamenají místní úřady každý rok. Lepra či Hansenova choroba, dříve známá také jako malomocenství, je způsobena bakteriemi Mycobacterium leprae. Právě tyto bakterie zjistili u pásovců devítipásých.

„Ve všech devíti případech měli lidé přímý kontakt s pásovcem, většina případů se stala v oblasti Brevard County,” uvedl prezident tamní lékařské společnosti Sunil Joshi. Přesto odborníci upozorňují na to, že kontakt s pásovcem není jediný způsob, jak se nemocí nakazit.

Pravděpodobnost nákazy je nízká

Ačkoli způsob přenosu lepry není jasně definován, většina odborníků věří, že se nemoc přenáší z člověka na člověka kapénkovou infekcí po delším úzkém kontaktu s nakaženou osobou, jako je někdo, kdo žije ve stejné domácnosti.

I když je to podle odborníků možné, je riziko nákazy touto nemocí od pásovce nízké. Podle centra pro kontrolu a prevenci nemocí je nepravděpodobné, že by většina lidí, kteří přijdou s pásovcem do styku, onemocněla leprou.

Ministerstvo zdravotnictví a další odborníci i tak doporučují se kontaktu s pásovcem vyhýbat a apelují na obyvatele, aby se je nesnažili pohladit nebo chytit.

Tato infekční nemoc napadá kůži, sliznice a nervy, vyskytuje se především v tropických a subtropických oblastech. Převážná většina tamní populace je však proti lepře přirozeně imunní.