„Přijeli jsme podpořit tuto akci. Nechceme, aby Evropu zaplavili přistěhovalci,“ řekl Novinkám Petr.

Mezi několika tisícovkami demonstrantů z řad krajní pravice z celého Slovenska a České republiky byli i fotbaloví příznivci z Brna a Ostravy.

Pochod slovenských radikálů v Bratislavě

Pochod slovenských radikálů v Bratislavě

FOTO: Ivan Vilček, Právo

„Jsem proti přistěhovalcům, islámu a celkově proti tomu, co se děje v Evropě,“ uvedl Karol, který držel transparent s přeškrtnutým slovem Islám.

„To není jen o přistěhovalcích. Celá Evropa je na rozcestí a nechci, aby nám dál diktovali z Bruselu. Kdysi nám vše nařizovali z Moskvy, a teď to dělají z Bruselu,“ dodal jeho kamarád Igor.

Účastnice shromáždění

Účastnice shromáždění

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Jedním z hlavních řečníků na shromáždění byl šéf banskobystrického kraje Marian Kotleba. „Přišli jsme dnes v takovém počtu, abychom ubránili Slovensko. Do této situace nás dostali vlastizrádci, kteří sedí ve vládě, a my už nemůžeme ustupovat,“ uvedl Kotleba.

„Mimovládní organizace říkají, že je naší morální povinností postarat se o imigranty. Já říkám, že naší morální povinností je postarat se o své vlastní děti, o svůj národ a svůj stát. Příslušníky našich mírových jednotek bychom měli poslat do Itálie, aby pomohli strážit hranice,“ dodal.

Odpůrci pravicových radikálů

Odpůrci pravicových radikálů

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Pochod radikálů z bratislavského hlavního nádraží pod názvem Stop islamizaci Evropy doprovázeli policisté a objevilo se i vodní dělo. Policisté měli nejvíc práce před Prezidentským palácem, kde museli oddělit příznivce krajní pravice a účastníky shromáždění proti nesnášenlivosti.

Odpůrců krajní pravice bylo mnohem méně, ale i tak se dostali s druhou skupinou do slovních potyček a mezi oběma skupinami létaly nejen nadávky, ale také dýmovnice, plechovky a plastové láhve. K přímému střetu nedošlo.

Mezi účastníky protestu dopadla dýmovnice

Mezi účastníky protestu dopadla dýmovnice.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Museli přerušit závod

Po ukončení shromáždění napadlo několik desítek radikálů diváky mezinárodní cyklistické soutěže City Down Hill, která se konala pod Bratislavským hradem. Závod byl při jízdě brazilského jezdce přerušen, protože výtržníci vtrhli na trať. Na místě zasahovala policie, která zatkla několik agresorů.

Na bratislavském hlavním nádraží následně napadla skupina extremistů rodinu ze Saúdské Arábie.