Policie do nedělního poledne identifikovala 16 mrtvých, mezi nimi jsou i občané z Nizozemska, Austrálie, Itálie a Číny. Česká diplomacie v sobotu neměla informace o případných obětech z Česka.

Němečtí politici požadují důsledné prošetření tragédie. "Obětem bylo mezi 20 a 40 lety," uvedl ředitel policie v Duisburgu Detlef von Schmeling. Podotkl také, že všechny oběti zahynuly na rampě vedoucí do areálu Loveparade. Vyvrátil tak předchozí spekulace o tom, že lidé umírali v tunelu, jímž vedla přístupová cesta na technoparty.

V davu bylo ušlapáno nebo umačkáno 16 lidí, další dva zemřeli po převozu do nemocnice. Zraněných byly stovky, z toho až 40 vážně. Většině účastníků akce bylo podle agentury Reuters mezi 18 a 25 lety.

Zdravotníci pomáhají lidem v davu.

Zdravotníci pomáhají lidem v davu.

FOTO: ČTK/AP

Ještě v neděli nad ránem policisté hlídali zatarasené místo neštěstí, které po půlnoci opustilo několik pohřebních vozů. Během noci přicházeli k místu první truchlící.

Podle agentury DPA zapálil jeden muž u vjezdu do tunelu svíčku, žena vedle něj se rozplakala. Místní média informovala, že se v porúrském městě dočasně zhroutila mobilní telefonní síť, takže vyděšení rodiče se nemohli dovolat svým dětem, které se technoparty účastnily.

Lidé si v davu pomáhali do příchodu zdravotníků navzájem.

Lidé si v davu pomáhali do příchodu zdravotníků navzájem.

FOTO: ČTK/AP

Poté, co davy návštěvníků uvízly v tunelu, pokusili se někteří dostat na prostranství oklikou úzkým a navíc uzavřeným schodištěm. Další vyšplhali na konstrukci, na níž byly umístěny reproduktory. Někteří se však zřítili do davu, čímž vyvolali paniku, uvedl policejní mluvčí.

Policisté se snaží uklidnit lidi v davu.

Policisté se snaží uklidnit lidi v davu.

FOTO: ČTK/AP

Mnozí se zřejmě pokusili dostat se do areálu vyšplháním plotu, ale spadli, dodal k tomu pro televizi ARD šéf záchranářů Wolfgang Rabe.

Záchranáři pomáhají na místě neštěstí.

Záchranáři pomáhají na místě neštěstí.

FOTO: ČTK/AP

Podobně souběh událostí viděli i svědkové z řad návštěvníků. "V určitou chvíli zástup lidí uvázl, pravděpodobně proto, že vepředu bylo všechno uzavřeno, a my jsme viděli, že první lidé už leželi na zemi," řekl Udo Sandhöfer televizní stanici n-tv. "Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou, a lidé v davu, kteří postupovali dál, jednoduše šlapali po těch, kteří leželi na zemi," dodal účastník technoparty.

Lidé v davu kolabovali.

Lidé v davu kolabovali.

FOTO: ČTK/AP

Duisburské úřady se staly terčem kritiky kvůli tomu, že k prostranství zpřístupnily pouze jednu cestu.

Záchranáři pomáhají jednomu ze zraněných

Záchranáři pomáhají jednomu ze zraněných

FOTO: Kirsten Neumann, Reuters

Staré nákladové nádraží, na němž se akce konala, v sobotu nebylo zcela zaplněno. Organizátoři a město sice uváděli, že technoparty navštívilo 1,4 miliónu lidí, ale policie jejich odhad označila za přehnaný a hovořila o řádově statisících.

Pohřební vozy odvážely během noci těla obětí.

Pohřební vozy odvážely během noci těla obětí.

FOTO: ČTK/AP

Technoparty vznikla v roce 1989 v Berlíně, od roku 2007 se akce ujala města v Porúří s tím, že se v pořadatelství budou střídat. Po Essenu a Dortmundu bylo v roce 2009 na řadě město Bochum, kvůli stavebním úpravám ve městě se však akce nakonec nekonala.

Záchranáři na místě zasahovali celé odpoledne a noc.

Záchranáři na místě zasahovali celé odpoledne a noc.

FOTO: ČTK/AP