Hlavní obsah

Volby by vyhrálo ANO, ODS odskočila Pirátům

Vítězem voleb by se v lednu podle modelu společnosti Median stalo hnutí ANO se ziskem 30 procent. ODS by měla 14 a Piráti 11,5 procenta hlasů. Podpora KSČM dosahuje 8, SPD 7,5 a ČSSD sedm procent. Starostové by dostali šest a lidovci pět procent hlasů.

Volby by vyhrálo ANO, ODS odskočila Pirátům

TOP 09 model přisoudil podporu 4,5 procenta, Zeleným a hnutí Trikolóra shodně dvě procenta.

Agentura konstatovala, že v případě hnutí STAN, lidovců a TOP 09  není s ohledem na statistickou odchylku jasné, která uskupení by se do Sněmovny dostala.

„Zatímco mezi voliči nad 65 let by ANO podpořilo 47,5 procenta, ve věkové kategorii 18 až 24 let by hnutí získalo podporu pouze u 9,5 procenta,” povšimla si agentura. ODS by oslovila 28,4 procenta respondentů mezi 35 a 44 lety a Piráti mají většinu potenciálních voličů (53 procent) ve věkové skupině do 34 let.

Při pohledu na vývoj v čase je podle analýzy Medianu patrné, že hnutí ANO „neutrpělo ztrátu po prosincovém obnovení stíhání premiéra Andreje Babiše, výsledku auditu Evropské komise o neoprávněnosti čerpání evropských dotací kvůli střetu zájmů premiéra ani po následných demonstracích Milionu chvilek”.

Potenciál stran, který zahrnuje hlasy od všech voličů, kteří hnutí či stranu vážně zvažují volit a nevylučují účast ve volbách, by ANO přisoudil podporu až 36 procent. Potenciál ODS se blíží 21 a Pirátů 20  procentům. STAN by mohlo oslovit až 13,5 procenta, SPD 12,5 procenta a TOP 09 spolu s ČSSD 9,5 procenta lidí. Potenciál KSČM je na úrovni 9 procent a lidovců 7,5. Zelení by mohli oslovit 5 procent lidí, Trikolóra 4,5 procenta.

Volební účast by byla 62,5 procenta.

Průzkum proběhl od 1. ledna do 13. února a zapojilo se do něj 1111 respondentů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků