Hlavní obsah

Vysoké školy se snaží motivovat středoškoláky, aby se věnovali výzkumu

Začátkem týdne nastoupilo několik plzeňských středoškoláků na neobvyklou brigádu. Ve výzkumném centru Západočeské univerzity "Nové technologie" přijdou do styku s profesionálním zařízením, se kterým pracuje současná věda.

Vysoké školy se snaží motivovat středoškoláky, aby se věnovali výzkumu

Mladí lidé se tak v průběhu neobvyklé, placené brigády, která je součástí projektu Západočeské univerzity, seznamují s vědeckou prací a s jejím uplatněním v praxi. Účastníci projektu byli vybírání z předmaturitních ročníků plzeňských středních škol.

Již od začátku tohoto týdne pracují v laboratořích a na zařízeních výzkumného centra Nové technologie na Borských polích.

"Středoškolští studenti zde také pomáhají při přípravě geometrických modelů lidského těla pro crash testy automobilových a jiných nárazů. V oblasti využití energetických zdrojů Země pracují v laboratořích se vzduchovou turbinou či palivovým článkem jaderného reaktoru. V oddělení termomechaniky technologických procesů spolupracují při měření optických vlastností materiálů a tenkých vrstev," sdělila tisková mluvčí Západočeské univerzity Jarmila Smazalová.

Zapojení středoškoláků do praxe v technických oborech je součástí projektu Národní program výzkumu II. Projekt bude pokračovat i v příštím akademickém roce popularizačními přednáškami či odbornými kurzy.

Snaha přiblížit středoškolákům odbornou vědeckou činnost není ze strany vysokých škol ojedinělá. Například České vysoké učení technické pořádalo v červnu Fyzikální týden - rozsáhlý program s řadou fyzikálních experimentů, přednášek a studentských miniprojektů. O účast na Fyzikálním týdnu projevilo zájem 123 středoškoláků z celé republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků