Hlavní obsah

Studenti na summitu řešili finanční krizi i konflikt v Gaze

Pražský studentský summit minulou sobotu úspěšně vkročil do nového roku dalším přípravným setkáním. Ke středoškolským studentům se tímto dnem přidali i posluchači vysokých škol, kteří zasedli k jednacímu stolu v rámci Modelu Evropské unie v tomto ročníku úplně poprvé.

Studenti na summitu řešili finanční krizi i konflikt v Gaze

Summit mohl i tentokrát přivítat mnoho zajímavých hostů – panelové diskuze s aktuální tématikou finanční krize se zúčastnil Chairman Europe Microsoft Corporation Jan Mühlfeit, ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK a člen Národní ekonomické rady vlády Michal Mejstřík a ředitel vnějších vztahů Škoda Auto Radek Špicar. Diskuzi moderoval Jan Bubeník.

Hosté, zastupující soukromý sektor i akademickou sféru, se shodli na tom, že finanční krize může mít na Českou ekonomiku velký dopad. „O tom, že bychom byli nějakým ostrůvkem, který krize nezasáhne, nemá smysl vůbec uvažovat,“ předeslal hned v úvodu Michal Mejstřík. Východisko z krize viděl Jan Mühlfeit například v důsledných reformách. „Je třeba především investovat do vzdělání,“ řekl.

V odpolední části se mladí diplomaté věnovali jednání v Modelu NATO, Modelu Evropské unie v jednotlivých orgánech Modelu OSN. V simulované Radě bezpečnosti se delegáti shodli na potřebě okamžitého zastavení bojů v palestinském pásmu Gazy. Šimon Ehrlich, zástupce Spojených států amerických, kritizoval Hamás za vyprovokování konfliktu. „Gaza nadále nesmí být odpalovacím střediskem raket na Izrael,“ řekl jasně.

Panelové diskuze si studenti oblíbili

„Interaktivní vzdělávání mladých lidí s důrazem na rozvoj osobnosti je to, co české školství zatím nenabízí. My se snažíme tuto mezeru vyplnit,“ říká o projektu s názvem Pražský studentský summit hlavní koordinátor Jan Pýcha. „Summit je velmi dynamickým projektem a snaží se odpovídat narůstajícím požadavkům jeho účastníků. Například panelové diskuze, které jsou v letošním ročníku novinkou, sklidily u studentů velký úspěch,“ dodává Pýcha.

Poslední přípravné setkání proběhne 14. února. Vrcholem několikaměsíční přípravy bude čtyřdenní závěrečná konference, jejíž slavnostní zahájení proběhne 6. března v Obecním domě. Pokračovat pak bude až do 9. března v hotelu Hilton Prague.

Pražský studentský summit

Podstatou Pražského studentského summitu, pořádaného předním českým think-tankem Asociací pro mezinárodní otázky, je simulace jednání tří klíčových mezinárodních organizací: OSN, NATO a Evropské unie. Zatímco Modelů OSN a NATO se účastní středoškoláci již od podzimu loňského roku, účastníci Modelu EU vzešli až z prosincového výběrového řízení a jsou jimi pouze posluchači vysokých škol z celé České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků