Hlavní obsah

Solární škola má pomoci v boji s negramotností

Projekt Surya se soustředí na zvýšení gramotnosti v severoindické himalájské vesnici Kargyak. Cílem projektu je výstavba solární školy. Děti pak budou moci získávat základy vzdělání po celý rok.

Solární škola má pomoci v boji s negramotností

V Kargyaku, který leží v severní části Indického Himaláje v pohoří Zanskar, negramotnost dosahuje 90 %. Projekt reaguje na nedostatečnou úroveň základního vzdělání regionu.

Ta je dána izolací a extrémními klimatickými podmínkami, které v oblasti panují, proto je cílem postavit nízkoenergetickou solární školu. Dosud musely děti odcházet za vzděláním do vzdálených oblasti, nebo se nikdy nenaučily číst a psát.

Stavba solární školy vychází z diplomové práce Ing. Jana Tilingera, kterou obhájil na výbornou na stavební fakultě ČVUT v Praze v roce 2004. Práce nazvaná Ekologická škola komplexně řeší výstavbu budovy školy. Stavba byla zahájena na jaře 2007 a na její realizaci se budou podílet sami vesničané za technické podpory hlavního konstruktéra.

Do nejbližšího centra čtyři dny pěšky

Kargyak (4 200 m.n.m.) je nejvýše položená vesnice Zanskaru, geograficky izolována a bez základní infrastruktury. Nejbližší silnice dnes končí v 60 km vzdálené vesnici Raru. Do nejbližšího správního centra trvá cesta čtyři dny chůze.

Oblast má velký počet slunečních dní v roce (v dlouhodobém průměru více jak 300), proto přišlo občanské sdružení a návrhem solární školy. V Kargyaku žije kolem 200 obyvatel, z toho pouze 10 lidí umí číst a psát.

Projekt Surya – škola pro Kargyak počítá se stavbou školy a zajištěním celoroční výuky pro děti z vesnice a přilehlých osad, s celkovou kapacitou 60 dětí. Výuka v soukromé základní škole bude zajištěna pod patronátem místní nevládní organizace Himalayan Buddhist Cultural Association ve spolupráci se sdužením Surya.

Projekt můžete podpořit například symbolickou koupí nepálené cihly (http://suryaschool.org/minisite/bricks/index.html) nebo adopcí školáka (http://www.suryaschool.org/czech/adopce.php).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků