Hlavní obsah

Papež odvolal návštěvu univerzity, na které nebyl vítán

Papež Benedikt XVI. měl v plánu na tento čtvrtek navštěvu římské univerzity La Sapienza. Jeho úmysl se ale nelíbil části akademické obce. Očekávaná návštěva papeže vyvolala na univerzitě protesty a Benedikt XVI. se nakonec rozhodl, že na půdu vysoké školy nezavítá.

Papež odvolal návštěvu univerzity, na které nebyl vítán

Část akademické obce svolala protesty proti chystané návštěvě papeže Benedikta XVI. na římské univerzitě La Sapienza. Učitelé, studenti a umělci se ohradili proti přítomnosti nejvyššího představitele katolické církve na akademické půdě s tím, že církev odmítá respektovat vědecké poznatky.

S pomocí transparentů se snažili reprezentantovi Vatikánu naznačit, že věda je světskou záležitostí a papež by se od ní měl držet stranou. Univerzita byla přitom paradoxně založena jedním z papežových předchůdců Bonifácem VIII. v roce 1303.

Vatikán označil protesty za pokus o zavedení cenzury a papež Benedikt svoji návštěvu univerzity odvolal. Situaci se nepodařilo zachránit ani rektorovi Renatovi Guarinimu, jenž uvedl, že k protestu vůči papežovi se připojilo pouze zanedbatelné procento ze všech učitelů působících na univerzitě.

Protesty odmítl tisk i prezident
Přední italské deníky protipapežské protesty odsoudily. "Zvítězila karikatura laickosti, laickost radikalizující, vždy připravená být protiklerikální, která chce naslouchat jen vlastním názorům," napsal nejrozšířenější deník v zemi Corriere della Sera.

Levicově zaměřený deník La Repubblica dodal: "Papež, který je zároveň římským biskupem, nemůže v takové Itálii roku 2008 ani promluvit na univerzitě ve svém městě. Tento den zůstane navždy zapsán do paměti." Proti chování členů akademické obce se ohradil i italský prezident Giorgio Napolitano.

Podporu papežovi vyjádřili i katoličtí vysokoškolští studenti. Kardinál Camillo Ruini prohlásil, že protesty části akademické obce mu přípomínají studentské nepokoje, které ochromili v roce 1968 život na řadě západoevropských univerzit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků