Hlavní obsah

Kde na internetu hledat informace o vysokých školách

Drtivá většina budoucích vysokoškoláků hledá informace o svém budoucím studiu na internetu. Kromě oficiálních stránek fakult existuje i několik serverů, které nabízí databázi vysokých škol a snaží se poskytnout základní informace přehledně a na jednom místě. Provedli jsme srovnání těchto serverů.

Kde na internetu hledat informace o vysokých školách

Do porovnání jsme zařadili následující servery, které patří mezi nejnavštěvovanější


Všechny jsme porovnávali z pohledu budoucího vysokoškoláka. Případné další informace a databáze, které jsou na těchto serverech k dispozici jsme nebrali do úvahy. Informace na všech serverech jsou k dispozici zdarma, server navigatorka.cz jako jediný nabízí kromě informací zdarma i možnost placeného přístupu v případě zájmu o nadstandardní služby, do srovnání byly zařazeny informace a data dostupné zdarma.

Srovnání jsme rozdělili do tří hlavních kategorií

  • základní informace – aktuálnost a  kompletnost seznamů fakult a oborů, informace o přijímacích zkouškách, šance na přijetí
  • víc než databáze – možnosti vyhledávání, další funkce, které možná nutně nepotřebujete, ale usnadní vám život
  • vstřícnost k uživateli – jak se orientuje uživatel, jak rychle najdeme, co je potřeba


V dnešním článku přinášíme srovnání v první kategorii – základní informace.

Každá kategorie je pak rozdělena na další podkategorie. Bodové ohodnocení je jako ve škole, tedy 1 je nejlepší hodnocení, 5 nejhorší.

1/ Základní informace

Nejdůležitějším údajem, který by měl případné uchazeče zajímat je aktuálnost a kompletnost údajů obsažených v databázích. Tedy jsou na serveru opravdu všechny fakulty a obory, nebo tam něco chybí? Pak se vám lehce může stát, že nenajdete váš oblíbený obor, který je třeba nově otevřen zrovna na fakultě, kterou máte nejblíže k domovu.

Překvapivě na všech serverech, s výjimkou navigatorka.cz, chybí dokonce celé fakulty. Jedná se většinou o fakulty, které vznikly v loňském roce jako například Fakulta sociálních studií na Ostravské univerzitě, Fakulta zdravotnických věd na Univerzitě Palackého a na Západočeské univerzitě nebo Fakulta veřejných politik na Slezské univerzitě v Opavě. Podobná je situace, co se týče studijních oborů – zde je ale spravedlivé říci, že při velkém množství studijních oborů je velmi těžké udržovat stále aktuální seznam a nebo provést kontrolu kompletnosti.

Některé databáze (kampomaturite.cz, fakulta.cz) zcela pomíjejí studijní programy a pod fakultami jsou uvedené přímo obory. Příslušnost ke studijnímu programu je však pro obor v mnoha případech poměrně důležitý údaj a kromě toho je potřeba jej vyplnit i na přihlášce.

V současné době zajímají uchazeče zejména informace o přijímacích zkouškách, o šanci na přijetí a o tom, jak vyplnit přihlášku, případně o dnech otevřených dveří..

Dny otevřených dveří jsou v nějaké podobě obsaženy na všech serverech – s výjimkou kampomaturite.cz.

Aktuální informace o přijímacích zkouškách je poměrně těžké získat – nacházejí se tak pouze na serverech fakulta.cz a navigatorka.cz. U serveru navigatorka.cz však jsou v neplacené variantě k dispozici pouze základní údaje. U dalších serverů tato informace chybí úplně a nebo obsahuje neaktuální data.

Šance na přijetí je údaj, který mezi budoucími vysokoškoláky patří k nejsledovanějším. Aktuální informaci o šanci na přijetí jsme našli pouze v přehledovém článku na serveru navigatorka.cz, kde je i srovnání s minulým rokem. Stará čísla se vyskytují na serverech kampomaturite.cz a vzdelani.cz. Na ostatních serverech jsme tento údaj nenašli.

Ukázkové testy přijímacích zkoušek jsou k dispozici pro některé fakulty na serverech vejska.cz a navigatorka.cz. Aktualizace ukázkových testů je však zřejmě nejtěžší úkol ze všech, tyto informace totiž chybí i na stránkách většiny fakult.

Souhrnnou tabulku pro první část srovnání naleznete níže. Celkové hodnocení se ale může od tohoto pořadí lišit. Uvedeme jej v pokračování tohoto článku, kde se budeme věnovat pokročilejším funkcím a informacím, které servery nabízejí „navíc“ a hlavně přehlednosti a vstřícnosti k uživatelům.

serverúplnost informacídny otev. dveří
info o přij. zk.šance na přijetí
ukázkové testycelkem
navigatorka.cz1
1
3
3
2
2
fakulta.cz
2
1
1
5
5
2,8
vzdelani.cz
2
1
5
3
5
3,2
vejska.cz
2
4
4
5
2
3,4
vysokeskoly.cz2
2
4
5
5
3,6
kampomaturite.cz
2
5
3
4
5
3,8

Hodnocení bylo provedeno na základě stavu jednotlivých serverů v polovině ledna 2009.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků