Hlavní obsah
Šéf Tesly Elon Musk Foto: Stringer, Reuters

Zakažte výrobu „robotů zabijáků”, vyzvali OSN experti

Více než stovka expertů na umělou inteligenci, včetně miliardáře a šéfa společnosti Tesla Motors Elona Muska, vyzvala OSN, aby zakázala vývoj takzvaných robotů zabijáků. Odborníci v dopise varují před třetí revolucí ve válčení a uvádějí, že „smrtelná autonomní” technologie představuje Pandořinu skřínku. Důležité je prý jednat včas a užití umělé inteligence při obsluze zbraní zakázat.

Šéf Tesly Elon Musk Foto: Stringer, Reuters
Zakažte výrobu „robotů zabijáků”, vyzvali OSN experti

„Až budou takové metody vyvinuty, rozsah možných ozbrojených konfliktů se výrazně rozšíří a rychlost, se kterou se takové incidenty budou moci odehrát, zcela přesáhne lidské chápání,” uvádějí experti.

„Mohou to být nástroje teroru; zbraně, které tyrani a teroristé použijí proti nevinným lidem,” píše se dále podle britského serveru BBC.

Experti: Spojení umělé inteligence a zbraní je nemorální

Tón dopisu, který podepsalo 116 průkopníků ve vývoji umělé inteligence, je naléhavý. Podle nich není moc času a se zahájením takové diskuse není radno otálet, protože až se pověstná Pandořina skřínka otevře, bude těžké ji znovu zavřít.

Spojení umělé inteligence a zbraní experti označují za nemorální. Žádají proto OSN, aby byl tento typ zbraní zakázán prostřednictvím Úmluvy OSN o zákazu nebo omezení použití určitých druhů konvenčních zbraní (CCW).

Kromě Muska dopis podepsal i spoluzakladatel společnosti DeepMind Technologies Mustafa Suleyman. Firma se věnuje umělé inteligenci.

Robot zaútočí bez lidského zapojení

Jednání OSN o moderních autonomních zbraních, které se mělo uskutečnit toto pondělí, bylo odloženo na listopad. V minulosti se o zákazu vývoje takzvaných robotů zabijáků v rámci OSN už hovořilo.

V roce 2015 více než 1000 vývojářů a vědců napsalo dopis varující před nebezpečím spojeným s touto technologií. Tehdy se pod text podepsali například britský astrofyzik Stephen Hawking, spoluzakladatel firmy Apple Steve Wozniak a rovněž Elon Musk.

Takzvaní roboti zabijáci jsou plně samostatnou zbraní, která je schopna vybrat cíl a zaútočit na něj bez lidského zapojení. Zatím tento typ zbraně neexistuje, ale vlivem technologického pokroku se brzy může stát realitou.

Příznivci těchto robotů věří, že současné válečné zákony jsou pro řešení situace dostačující, pokud budou takové zbraně vyvinuty. Naopak odpůrci této technologie věří, že roboti zabijáci představují hrozbu pro lidstvo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků