Hlavní obsah
Sídlo Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém Galileo v Janovského ulici v Praze Foto: Jan Handrejch, Právo

Z Prahy se zřejmě bude řídit další vesmírný projekt

Pražská centrála evropského satelitního programu Galileo (GSA) by svou působnost mohla rozšířit o vesmírný projekt Copernicus. Vyplynulo to ze středečního jednání náměstka ministra dopravy Jiřího Žáka s předsedou Evropské komise (EK) José Manuelem Barrosem, ředitelem GSA Carlo des Doridesem a eurokomisařem Štefanem Fülem v sídle této centrály v pražské Janovského ulici.

Sídlo Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém Galileo v Janovského ulici v Praze Foto: Jan Handrejch, Právo
Z Prahy se zřejmě bude řídit další vesmírný projekt

Projekt Copernicus sdružuje pozorovací satelity, snímající jednotlivé oblasti Země, které pomáhají předvídat vznik živelních katastrof a podílejí se na meteorologických předpovědích.

„Sloučení těchto dvou evropských programů do jednoho, který by byl řízen z Prahy, by znamenalo další růst prestiže České republiky,“ je přesvědčen Žák.

Barroso poděkoval vládě za spolupráci při loňském přesunu sídla GSA do Prahy a přislíbil, že Evropská komise nadále zajistí financování těchto projektů.

Na systém Galileo by mělo být z rozpočtu EU v letech 2014 až 2020 vynaloženo téměř sedm miliard eur, tedy 180 miliard korun. Na oběžné dráze jsou v tuto chvíli umístěny čtyři družice. Koncem příštího roku jich má být funkčních osm a v roce 2016 osmnáct.

Po vypuštění všech plánovaných 32 družic umožní Galileo využití široké škály nových aplikací. Bude poskytovat signál pro navigace v osobních automobilech a vyšší přesnosti určení polohy využijí aplikace i pro zemědělství, dopravu a integrovaný záchranný systém.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků