Hlavní obsah
 

Východní Asie pozorovala částečné zatmění Slunce

Divácky vděčný astronomický úkaz, částečné zatmění Slunce, si mohli přes víkend užít lidé z východní poloviny Asie. Dobře vidět bylo i z oblastí severního Pacifiku. Působivé záběry, vzniklé v neděli 6. ledna ze sledování po celé Jižní Koreji, nabídla agentura AP. V tuzemsku bude pozorovatelné už 21. ledna úplné zatmění Měsíce.

 
Východní Asie pozorovala částečné zatmění Slunce

Částečného zatmění Slunce bylo vidět také z Číny, Ruska, Japonska, severních vod Tichého oceánu a z malé části Aljašky – Aleutských ostrovů.

Pět zatmění roku 2019

Letos proběhne na naší planetě světě celkem pět různých zatmění, z toho dvě měsíční (obě viditelná z českého území) a tři sluneční.

„Patrně nejpěknější bude úplné zatmění Měsíce 21. ledna viditelné v Česku v časných ranních hodinách,“ poznamenal fotograf a popularizátor astronomie Petr Horálek.

Popis souhvězdí a objektů na obloze během znázorněné fáze úplného zatmění Měsíce. Vyobrazená obloha odpovídá tomu, co bude vidět nad obzorem ve střední Evropě za ideálních podmínek (bezoblačná obloha, minimální světelné znečištění).

Foto: Petr Horálek/Stellarium

Po dvouleté přestávce (od srpna 2017) se ve světě odehraje i úplné zatmění Slunce, viditelné dle České astronomické společnosti z jižního Pacifiku, Chile a Argentiny 2. července.

Simulační snímek oblohy a jasných objektů v ní, které by mohly být vidět očima během maximální fáze zatmění Slunce počátkem července.

Foto: Petr Horálek/Stellarium

Druhého měsíčního zatmění se podle Horálka dočkáme 16. července v první polovině noci.

Dne 26. prosince 2019 se v úzkém pásu jdoucím přes Indii a Indonésii ukáže takzvané prstencové sluneční zatmění.

A v pondělí 11. listopadu též uvidíme první polovinu vzácného přechodu Merkuru před slunečním diskem, další se odehraje až v roce 2032. Zajímavých nebeských představení ale letošek nabídne ještě výrazně více. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků