Hlavní obsah
Brněnské vědecké centrum CEITEC Foto: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Stavba roku 2014

Vědci zkoumají kulturní podmíněnost Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby

Na včasném odhalení onemocnění a přizpůsobení léčby potřebám konkrétního pacienta pracují neurologové z výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. S kolegy z Maďarska a Spojených států zkoumají, jakým způsobem nemoci jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba souvisejí s rodným jazykem.

Brněnské vědecké centrum CEITEC Foto: Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Stavba roku 2014
Vědci zkoumají kulturní podmíněnost Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby

Za užití metod behaviorální neurologie a magnetické rezonance budou odborníci zjišťovat, které oblasti mozku se zapojují do čtení, psaní a řeči v jednotlivých jazycích, rovněž zda mohou mít kulturně podmíněné rozdíly vliv na klinické projevy pacientů.

Možnost odlišné léčby

„Pokud by se potvrdilo, že lidé se stejným postižením mozku mají v různých jazykových prostředích jiné propojení oblastí důležitých pro řeč a vyšší kognitivní funkce, pak by i léčba těchto lidí měla probíhat odlišně a odrážet jejich specifické funkční změny v mozku,” řekla vedoucí výzkumu Irena Rektorová.

Cílem výzkumného projektu je kromě odhalení neurodegenerativních nemocí v počátečním stadiu i testování léčebných terapií, mezi které patří například stimulace některých mozkových oblastí střídavým pulzním magnetickým polem.

„Jednotlivé oblasti mozku se při řešení různých úkolů propojují do neuronálních sítí. Stimulací jedné nebo více oblastí tak dokážeme posílit celé sítě a dosáhnout zlepšení některých aspektů řeči,” dodala Rektorová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků