Hlavní obsah
Nově objevenou šelmu si vědci dosud pletli s jinými druhy. Foto: Mark Gurney, ČTK/AP

Vědci zcela běžně objevují nové druhy zvířat, nejčastěji hmyz. Aby pojmenovali nový druh savce, navíc šelmu, se už mnoho let nestalo. Ve čtvrtek ale experti z washingtonského vědeckého centra Smithsonian Institution oznámili existenci zvířete, které pojmenovali olinguito.

Nově objevenou šelmu si vědci dosud pletli s jinými druhy. Foto: Mark Gurney, ČTK/AP
Vědci objevili nový druh savce

Olinguito váží okolo jednoho kilogramu a pobývá v lesích Ekvádoru a Kolumbie. Živí se stromovými plody i menšími živočichy a vylézá především v noci, což dlouhá léta ztěžovalo jeho identifikaci. Jde o medvídkovitou šelmu.

Lidé ji samozřejmě spatřili už dříve, znají ji až sto let, pletli si ji ale s jinými podobnými zvířaty, především s rodem olingo a s druhy mývalů.

Jeden z olinguitů žil podle agentury AP dokonce před časem ve washingtonské zoologické zahradě pod označením běžného druhu savce.

Medvídkovitá šelma olinguito žije v lesích v Ekvádoru a Kolumbii.

Foto: Mark Gurney, ČTK/AP

"Objev olinguita nám ukazuje, že svět není dosud zcela prozkoumán, jeho nejzákladnější tajemství nejsou odhalena," řekl Kristofer Helgen.

Dalšími savci, které vědci před lety objevili, jsou podvodní šelma z Madagaskaru či několik druhů krys z Indonésie. Na západní polokouli se však nepodařilo nový druh savce podle Helgena popsat již 35 let.

Bassaricyon neblina

Než mohli prohlásit za nový druh olinguita, museli mu ve Washingtonu změřit lebku a prohlédnout zuby a kůži, aby je porovnali s již popsanými druhy. Ve srovnání s mývalem a nejvíce příbuzným druhem olingo je nový savec menší, má jiný tvar lebky a jeho srst je hustší, uvedli výzkumníci.

Po potvrzení objevu jej vědecky "pokřtili" jako Bassaricyon neblina.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků