Hlavní obsah
Do studny pocházející ze 14. století se spustil zkušený speleolog František Krejča. Foto: Zuzana Thomová

V Žižkově rodišti zkoumají neznámou středověkou studnu

Jihočeští archeologové po téměř sto letech znovu zkoumali objekt u Mikšova dvorce v Trocnově na Českobudějovicku. Tentokrát se v údajném rodišti Jana Žižky zaměřili na studnu, která je zde pravděpodobně od 14. století.

Do studny pocházející ze 14. století se spustil zkušený speleolog František Krejča. Foto: Zuzana Thomová
V Žižkově rodišti zkoumají neznámou středověkou studnu

Nejprve ze studny museli dobrovolní hasiči z Borovan odčerpat tisíce litrů vody.

Poté se do historického podzemí spustil na laně zkušený speleolog František Krejča, který se snažil studnu, o které jihočeští archeologové nevědí téměř nic, podrobně zdokumentovat.

Na helmě měl připevněnou kameru a pomalu se dostával na dno studny, které se podle nejnovějších měření nachází v hloubce šesti a půl metru.

Studna není technicky narušena, pouze v horní části jsou otvory po vypadaných kamenech.
Zuzana Thomová, archeoložka Jihočeského muzea

„Studna byla vystavěna zřejmě ve 14. století. Vůbec ji ale nemáme zdokumentovanou. Máme pouze keramiku v depozitáři, ale o nálezových okolnostech, o studni jako takové, nevíme vůbec nic,“ uvedla Zuzana Thomová, archeoložka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Nejprve ze studny museli dobrovolní hasiči odčerpat tisíce litrů vody.

Foto: Zuzana Thomová

Studna nebyla desítky let čištěna a na dně byly zachyceny spadané větve a další materiál z okolního terénu.

„Nedošlo tak k archeologickým nálezům keramického ani jiného materiálu. Studna není technicky narušena, pouze na některých místech, obzvláště v horní části, jsou otvory zřejmě po vypadaných kamenech,“ řekla po prvních průzkumech Thomová.

Postupný výzkum od roku 1921

Archeologické výzkumy Mikšova a Žižkova dvorce a celého areálu památníku Jana Žižky z Trocnova probíhají s přestávkami již od roku 1921. Úplně prvním badatelem byl borovanský rodák, právník a historik Jiří Petřík.

„Svůj výzkum tehdy Petřík zahájil na místě údajné studánky Jana Žižky, která se nakonec ukázala jako studna o průměru sto sedmdesát pět centimetrů a hloubce devět metrů. Ve výplni této studny bylo nalezeno velké množství keramiky, kterou bylo možné datovat od 14. do 17. století,“ vrátila se do historie jihočeská archeoložka.

Studna je hluboká šest a půl metru.

Foto: Zuzana Thomová

Dodnes tyto nálezy tvoří základ fondu Trocnov, část byla použita při tvorbě nové expozice a zbytek je uložen v depozitářích Jihočeského muzea.

Připraví se 3D model studny

Do měsíce po archeologickém průzkumu vznikne 3D model studny, který lidé uvidí v trocnovské expozici a bude také součástí připravovaného středověkého skanzenu.

Studna pochází ze čtrnáctého století.

Foto: Zuzana Thomová

Počátky založení Trocnova spadají do druhé poloviny čtrnáctého století. Jan Žižka statky údajně prodal v roce 1378 a od té doby až do roku 1425 byly v rukou pánů z Dvorce, kteří je pronajímali sedlákům. V roce 1484 byly prodány augustiniánskému klášteru v Borovanech.

Po jeho zániku v roce 1579 se Trocnov stal součástí rozsáhlého panství Rožmberků a v průběhu sedmnáctého století všechny statky zanikly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků