Hlavní obsah
Šimpanz učenlivý. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V USA chtějí omezit lékařské pokusy na šimpanzech

Vlivná americká vědecká instituce vyzvala k maximálnímu omezení lékařských pokusů na šimpanzích, jejichž často smutný laboratorní osud předurčuje genetická příbuznost s člověkem. Americká vláda přislíbila, že k názoru expertů přihlédne.

Šimpanz učenlivý. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V USA chtějí omezit lékařské pokusy na šimpanzech

Doporučení vědců z Institute of Medicine nevyzývá k úplnému zákazu pokusů na lidoopech. Měla by ale být zavedena přísná omezení, která zaručí, že výsledný efekt bude stát za utrpení, jež zvířata musejí podstoupit. Podle agentury AP už nyní americké laboratoře od pokusů na šimpanzích ustupují a volí levnější a eticky méně problematické postupy.

Hlavní odborná lékařská instituce americké vlády Národní ústav zdraví (NIH) s názorem vědců souhlasí. "Detaily musíme doladit, ale závěry kolegů z Institute of Medicine jsme připraveni přijmout," prohlásil šéf NIH Francis Collins.

Pokusy na šimpanzích se v minulosti prováděly velmi často, klíčové například byly při vývoji vakcíny proti žloutence typu B. Lidoopi se využívali i při kosmických startech, aby prověřili odolnost organismu blízkého člověku v neznámém prostředí.

Právě blízká příbuznost s člověkem ale zároveň vyvolávala etické problémy a rostoucí stížnosti ochránců zvířat. Některé americké farmaceutické firmy už pokusy na opicích ze své výzkumné praxe vyloučily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků