Hlavní obsah
 

V Německu vystavují kostru největšího ptakoještěra. Jmenuje se Drákula

Německé Muzeum dinosaurů Altmühltal v bavorském Denkendorfu vystavuje kostru nově objeveného živočicha z rodu pterosaurů neboli ptakoještěrů. Jde o největšího a nejsilnějšího „létajícího dinosaura“, jaký byl kdy nalezen. Paleontologové hovoří o senzaci, jelikož se pravěký ještěr liší od všech ostatních fosilií. Vykopán byl roku 2009 v rumunském Sedmihradsku (Transylvánii), proto se mu přezdívá „Drákula“.

 
V Německu vystavují kostru největšího ptakoještěra. Jmenuje se Drákula

Ptakoještěři či pterosauři jsou vyhynulí druhohorní plazi a první obratlovci v historii, kteří byli schopni aktivního letu. Žili podobně jako jim fylogeneticky příbuzní dinosauři v druhohorách, konkrétně od svrchního triasu zhruba před 220 milióny lety až do konce křídy před 66 milióny lety.

Hmotnost aktuálně v Německu vystavovaného exempláře činila dle informací agentury AP zhruba půl tuny, rozpětí křídel mohl mít až 20 metrů. Návštěvníci si jej mohou prohlédnout v rámci výstavy ptakoještěrů „Císaři nebes“.

Vysoký jako žirafa

Zachovalé pozůstatky posloužily muzeu k rekonstrukci celé kostry a skutečně potvrzují, že „Drákula“ byl zřejmě největší a nejsilnější z pterodaktylů (jeden z druhů ptakoještěrů), jaký se kdy objevil.

„Jedna karpální kost je navíc větší, než jaká byla u mamuta, a například krk měl stejně široký jako dospělý člověk,“ řekl podle AP paleontolog Mátyás Vremir, člen Transylvánské muzejní společnosti. První kost nalezl na strmém svahu u rumunského města Sebeș v roce 2009.

„Tento druh pterodaktyla stál vzpřímeně a byl pravděpodobně stejně vysoký jako žirafa," poznamenal Mark Norell z Amerického přírodovědného muzea v New Yorku, který se také bádání v Rumunsku zúčastnil.

„Předpokládáme, že ve své době byl v oblasti na vrcholu potravinového řetězce,“ doplnil geolog Raimund Albersdörfer. Odborníci pochybují, že byl schopen letu.

Výstava „Císaři nebes“ je otevřena od 23. března do 4. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků