Hlavní obsah
 

V Mexiku našli 15 tisíc let staré pasti na mamuty

Stovky mamutích kostí nalezli paleontologové v Mexiku při průzkumu dvou velkých jam u města Tultepec ležícího severně od hlavního města Mexico City. Domnívají se, že jámy sloužily k lovu obřích zvířat a že je za tímto účelem vykopali nejstarší obyvatelé Ameriky před téměř 15 tisíci lety.

 
V Mexiku našli 15 tisíc let staré pasti na mamuty

V jámách o hloubce 1,7 metru a průměru kolem 23 metrů jsou podle agentury AP kosti nejméně od čtrnácti mamutů.

Podle archeologa Luise Córdoby Barradase se při lovu používala technika nahánění zvířat do jam. Skupina až třiceti lovců obvykle vyděsila stádo zapálenými větvemi a oddělila od něj jedno či více zvířat. Ta pak lovci nahnali do připravených jam, kde je ubili.

Také kůň a velbloud

Vědci z mexického Národního ústavu pro antropologii a historii upřesnili, že se jámy objevily během výkopových prací na místě, které pak mělo sloužit jako skládka odpadu.

Odborníci našli v jámách kosterní pozůstatky dalších živočichů, kteří později z Ameriky vymizeli, byť na rozdíl od mamutů nevyhynuli globálně – koně a velblouda. Podle britského deníku The Guardian konkrétně části velbloudí čelisti a páteře a koňský zub. Koně se na americké kontinenty opět dostali až s příchodem Evropanů.

Jak píše AP, není zatím jasné, zda se bude v plánu vybudovat na pravěkém nalezišti skládku pokračovat.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků