Hlavní obsah
Mince z 13. století, která má odkazovat na Přemysla Otakara II. Foto: Clara Amit, IAA Photography Department

V Izraeli prý objevili minci s Přemyslem Otakarem II.

Údajně nejstarší mince odkazující na českého krále byla nalezena v severoizraelském přístavním městě Akku. Podle expertů je na ní vyobrazen král Přemysl Otakar II. Informoval o tom zpravodajský server Times of Israel.

Mince z 13. století, která má odkazovat na Přemysla Otakara II. Foto: Clara Amit, IAA Photography Department
V Izraeli prý objevili minci s Přemyslem Otakarem II.

Nenápadná stříbrná mince z poloviny 13. století, která má podle expertů obrovskou historickou cenu, byla objevena ve zmíněném křižáckém městě při vykopávkách v roce 2009. Archeologové jí ale tehdy nepřipisovali zvláštní význam.

"(Tato mince) se nám nezdála nijak zvlášť důležitá. Pak jsme se ale začali snažit o její identifikaci a neuspěli jsme," prohlásil numizmatik Robert Kool, který pracuje jako specialista na středověké mince pro Izraelský památkový úřad. Zmíněný denár podle Koola neodpovídal žádnému typu místních mincí ani mincím známým z Francie, Anglie či Německa.

Na přední straně denáru je vyobrazen král se špičatou korunou a žezlem, jež je na horním konci ozdobeno lilií. Na okraji minci lemuje částečně nečitelný nápis ZL REX BOEMO – král český. Na zadní straně je znázorněna vousatá podobizna svatého Kryštofa, píše server Times of Israel.

Kterému králi tvář na minci patří, není zcela jasné. Kool a polský expert na východoevropské mince Borys Paszkiewicz ale dospěli k názoru, že jde o českého panovníka Přemysla Otakara II. Podle nich byla mince vyražena buď v roce 1248, kdy se Přemysl Otakar II. pokusil zmocnit českého trůnu, nebo v roce 1262, tedy krátce poté, co byl konečně korunován českým králem. "Neobvyklý titul a neobvyklý patron (na zadní straně mince) hovoří pro dřívější datum," napsali.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků