Hlavní obsah
 

V andském jezeře Titicaca prudce ubývají ryby a voda. I kvůli změnám klimatu

V jezeře Titicaca, které leží vysoko v Andách mezi Peru a Bolívií, ubývají ryby i voda. Za několik posledních desetiletí tam vyhynulo téměř 90 procent tamních druhů ryb. Situace je tak vážná, že peruánsko-bolivijská vládní organizace (ALT) spravující nejvýše položené splavné jezero světa zvažuje na dva roky zcela zakázat tamní rybolov, který spolu s klimatickými změnami ohrožuje ekosystém jezera.

 
V andském jezeře Titicaca prudce ubývají ryby a voda. I kvůli změnám klimatu

„Kupříkladu tento týden tu nespadla ani kapka vody, ačkoli jsme v období dešťů,“ postěžovala si minulý týden podle deníku El País Orieta Floresová z jednoho z projektů ALT, který se snaží mj. umělým oplodňováním rybek zachránit tamní ohrožené druhy.

Od roku 1993 v rámci tohoto programu v laboratoři takto oplodnili na 250 tisíc ryb.

Rybolov jako zdroj obživy

Zachránit se snaží např. ohroženého orestiase žlutého, pojmenovaného podle Oresta, postavy z řecké mytologie. V posledních šesti dekádách podle Floresové vyhynulo nejméně 20 druhů orestiasů, dalších šest druhů je v ohrožení.

Orestias žlutý (Orestias luteus) na videu z roku 2014

Rybolov na jezeře Titicaca, které leží v nadmořské výšce asi 3800 metrů, je přitom zdrojem obživy mnoha tamních obyvatel už několik tisíciletí. V jezeře, jehož rozloha činí asi 8370 kilometrů čtverečních, lovili Urové, kteří žijí na rákosových ostrůvcích plovoucích po jezeře, či Ajmarové.

Rybařily tam zejména ženy, které se kromě toho věnují i tradičním řemeslům, třeba tkaní barevných textilií. Kromě rybolovu jsou obyvatelé u jezera Titicaca živi také z příjmů od turistů.

Podle agentury EFE si každopádně ochranu jezera přejí i domorodé ženy z Bolívie a Peru, jelikož tato vodní plocha, kterou obě země sdílejí, je pro ně posvátná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků