Hlavní obsah
 

Úplné zatmění Měsíce si podmanilo ranní oblohu

Od 5:41 do 6:43 hodin ráno jsme mohli sledovat úplně zatmění přirozené družice Země, našeho Měsíce. Podmínky na většině území Česka byly podle očekávání příznivé.

 
Úplné zatmění Měsíce si podmanilo ranní oblohu

Zatmění Měsíce vzniká při jeho průchodu zemským stínem. „Během zatmění z oblohy nemizí z toho důvodu, že se na jeho povrch promítají odstíny pozemských červánků,“ objasnil již dříve Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. [celá zpráva]

Do zemského stínu láme vzdušný obal Země sluneční světlo, Měsíc tak získal naoranžovělou, cihlově červenou či nahnědlou barvu. To bylo zejména na začátku a před koncem úkazu doplněno i slabým tyrkysovým nádechem na okraji.

Úplné zatmění Měsíce pozorované ve Walesu

Foto: Rebecca Naden, Reuters

Zajímavosti úkazu napomáhá i doprovodný jev, takzvaný superúplněk. Jde o situaci, kdy je Měsíc v úplňku a rovněž je na své eliptické dráze nejblíže Zemi. Na obloze tak více svítí.

Více fází zatmění

V pondělí už krátce po 4:15 hodin bylo očima patrné, jako by byl Měsíc z levého horního okraje neobvykle tmavší. V té době již probíhalo polostínové zatmění (od 3:37 SEČ) a náš souputník se zvolna přibližoval k neostré hranici plného zemského stínu.

Částečné zatmění začalo ve 4:34, úplné v 5:41. Skončilo pak v 6:43 ve výšce necelých deset stupňů nad obzorem. V té době již začalo pozvolna svítat. Měsíc zapadá krátce před osmou hodinou ráno.

Simulační snímek oblohy během závěru měsíčního zatmění 21. ledna 2019 poblíž jasných hvězd v Blížencích a hvězdokupy Jesličky v Raku.

Foto: Petr Horálek/EAI

Další zatmění Měsíce pozorovatelné u nás nastane již letos, v noci ze 16. na 17. července. Bude velmi výrazné, avšak jen částečné. Nyní šlo o poslední úplné zatmění Měsíce v tomto desetiletí, další bude možné spatřit až 7. září 2025.

Může se vám hodit na Zboží:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků