Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Univerzitní laboratoř přečte lidské emoce

Vypadá jako počítačová učebna, ale jde o laboratoř s fyziologickými snímači, které mimo jiné měří kožní odpor, tep srdce, snímají pohyb očí. To vše jen proto, aby byly zachyceny i ty nejjemnější reakce lidí vyplňujících u počítačů různé testy.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Univerzitní laboratoř přečte lidské emoce

Tato pracovna je nově součástí katedry politologie na fakultě sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. Poslouží k detailnímu studiu volebního chování voličů. Jde o jediné zařízení svého druhu v republice.

Odborníci i studenti

Laboratoř využijí nejen odborníci, ale také studenti ke svým experimentům. Dříve si vědci museli vystačit s kartony přinesenými z obchodů, z nichž si za pomoci nůžek a lepicích pásek vytvořili v učebně oddělené boxy, a zamezili tak účastníkům testů od sebe opisovat.

„Dřív byly naší hlavní pomůckou kartonové boxy, které jsme měli schované na půdě fakulty a vždycky jsme si je museli pracně snést dolů. Bez nich bychom se ale třeba při výzkumu toho, jak se lidé rozhodují ve volbách, neobešli. Dnes jsou mezi jednotlivými stolky vysouvací panely,“ uvedla za tvůrce tohoto projektu Lenka Hrbková.

Zdůraznila, že nejmodernější technika umožní číst emoce lidí odpovídajících na počítačích na různé dotazy.

Další novinkou na politologii je magisterská specializace na oblast nazvanou Volební studia a politický marketing. Její absolventi by měli být ti, kteří budou buď působit v politických stranách v oblasti marketingu, nebo naopak vyhodnocovat volební výsledky.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků