Hlavní obsah
Archeologové objevili zbytky sídliště na okraji Střelic, kde se počítá s novou výstavbou. Foto: ÚAPP

U Střelic objevili osadu z doby kamenné

Archeologové objevili u Střelic na Brněnsku pozůstatky pravěkého sídliště z mladší doby kamenné. Nález je dalším dokladem toho, že tato lokalita, nacházející se na jih od moravské metropole, byla osídlena již od samotného počátku lidských dějin.

Archeologové objevili zbytky sídliště na okraji Střelic, kde se počítá s novou výstavbou. Foto: ÚAPP
U Střelic objevili osadu z doby kamenné

Vědci v ní nalezli zhruba čtyřicet jam a terénních nerovností. Patrně jde o pozůstatky domů umístěných na kůlech, skladišť na obilí a také dalších budov, jejichž smysl se zatím nepodařilo vypátrat.

Zkoumaná oblast se nachází na terénní vyvýšenině nakloněné k západu, při jižním okraji obce, a to v dosud nezastavěném prostoru nad ulicí Komenského. Katastr Střelic je v odborné literatuře známý svými četnými nálezy z doby kamenné.

Oblast byla tehdy osídlena zástupci kultury s moravskou malovanou keramikou. Ti kdysi vybudovali i nově objevené sídliště. V minulosti se u obce našla pravěká soška ženy. Jde o takzvanou Střelickou venuši, tedy o jakousi obdobu mnohem slavnější Věstonické venuše.

V jedné z jam byly nalezeny pozůstatky psovité šelmy. Mohlo by jít o menšího psa nebo lišku. Mezi objekty vynikají dvě kruhové zásobní jámy, jejichž výplně obsahovaly velké množství mazanice pokrývající zdi. Na hroudách mazanice se nacházely otisky prutů i prken, řekl Právu vedoucí archeologického výzkumu Ivan Čižmář.

„Jako velmi zajímavá se jeví část nadzemní stavby v severní části zkoumané lokality, jejíž odkrytý půdorys byl vymezen mělkými obvodovými žlaby. Patrně odváděly vodu z dešťů od obydleného objektu. S ohledem na hloubku základových žlabů je pravděpodobné, že velká část pozůstatků těchto žlabů byla zničena později při práci na polích,“ doplnil archeolog.

V lokalitě se našly i četné keramické úlomky. Našly se dokonce i části sekeromlatů a také kusy suroviny, z nichž se vyráběly, tedy zelené břidlice získávané těžbou u nedalekých Želešic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků