Hlavní obsah
Masarykova univerzita v Brně Foto: archív autorky

Studenti Masarykovy univerzity uspěli v mezinárodním právnickém klání

Vítězný tým celorepublikového kola studentské soutěže Jessup z Právnické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně zaznamenal v oblasti mezinárodního práva řadu úspěchů.

Masarykova univerzita v Brně Foto: archív autorky
Studenti Masarykovy univerzity uspěli v mezinárodním právnickém klání

Mezinárodní soutěž Jessup Moot Court Competition je vůbec největším a nejprestižnějším kláním studentů právnických fakult v oblasti mezinárodního práva, původně vznikla na Harvardu a letos se konal její 53. ročník.

Do mezinárodního kola, které se každoročně koná v americkém Washingtonu, postoupil tým z Právnické fakulty MU čtyřikrát za posledních pět let. Soutěž probíhá formou právních sporů před simulovaným Mezinárodním soudním dvorem, které jsou vedeny v anglickém jazyce. Studenti si v něm vyzkouší roli obhájce i roli žalobce, aby si mohli vyzkoušet argumentaci z obou stran.

Letos porazili studenti Právnické fakulty MU polovinu týmů, proti kterým soutěžili, což je vzhledem k velké konkurenci v mezinárodním kole slušný výsledek. „Soutěžili jsme například proti týmu z USA (Boston College Law School), který předtím vyhrál nad všemi americkými univerzitami v rámci vnitrostátního (tzv. Northeast Regional) kola. Dále jsme se utkali s vítěznými týmy z Itálie, Brazílie a Indonésie,“ sdělila asistentka českého týmu Kateřina Novotná. Mezinárodního kola v USA se účastnilo asi 120 týmů z celého světa.

Studenti ocenili především to, že si během soudních klání rozvíjeli znalost práva a jeho aplikaci a v neposlední řadě také týmovou spolupráci. „Mezinárodní kolo soutěže Jessup bylo skvělou příležitostí, jak načerpat životní zkušenosti. Pro mě osobně to byl jedinečný zážitek. V rámci soutěžení ve Washingtonu jsme se setkali s konkurenty z celého světa, což přináší možnost srovnání, poučení se z chyb, ale také cestu, jak získat nove přátele,“ shrnula své postřehy studentka Právnické fakulty MU Martina Závodná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků