Hlavní obsah

Sonda zachytila masivní erupci na Slunci

Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) minulý týden zveřejnil video, jež zachycuje masivní erupci na Slunci. Natočila ji sonda Solar Dynamics Observatory (SDO) a podle úřadu byl proud plazmy dlouhý přes 300 tisíc kilometrů.

Sonda zachytila masivní erupci na Slunci

Technici z NASA zkombinovali k vytvoření videa záběry ze dvou dnů, konkrétně se jedná o 29. a 30. září. Pocházejí ze sondy SDO, která neustále sleduje aktivitu Slunce na několika vlnových délkách. Různé délky umožňují zachytit různé aspekty událostí, jež se na Slunci dějí.

„Červená část videa zvýrazňuje plazmu při teplotě asi 50 tisíc stupňů Kelvina, je to dobré pro pozorování erupcí a také jejich předchozího formování,“ stojí ve zprávě NASA.

Žluté snímky ukazují teploty kolem 555 tisíc Kelvinů a je na nich vidět materiál, který se vyskytuje podél siločár slunečního magnetického pole. Na videu jsou vidět jako žluté smyčky v oblasti exploze.

Na začátku videa se nachází také hnědá pasáž zachycující teplotu jednoho miliónu Kelvina, na níž je erupce vidět nejlépe.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků