Hlavní obsah
 

Solární letoun přistál v New Yorku, pokračuje do Evropy

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 v sobotu odletěl z pensylvánského Lehigh Valley do New Yorku. Tam obletěl sochu Svobody a přistál na letišti JFK. Tento let představoval poslední americkou etapu na jeho cestě kolem světa. Z východoamerického velkoměsta stroj později zamíří přes Atlantik do Evropy.

 
Solární letoun přistál v New Yorku, pokračuje do Evropy

Let do New Yorku trval téměř pět hodin. Asi 130kilometrovou trasu měl pilot Andre Borschberg podle původního harmonogramu absolvovat v úterý, let byl ale odložen kvůli špatnému počasí.

Přelet do Evropy i následná závěrečná etapa mezi Evropou a Abú Zabím potrvají zhruba 120 hodin, obě tak budou spolu s přeletem z Japonska na Havaj patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Archivní snímek letounu Solar Impulse 2 z dubna 2016

Foto: Noah Berger, ČTK/AP

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků