Hlavní obsah
Studenti Slezské univerzity nyní mohou používat unikátní školní planetárium. Foto: archiv Slezské univerzity

Slezská univerzita otevřela unikátní planetárium

Unikátní výukovou pomůcku za 60 milionů korun má nově k dispozici Slezská univerzita v Opavě. Filozoficko-přírodovědecká fakulta na půdě své budovy otevřela sférickou projekci nazvanou Unisféra.

Studenti Slezské univerzity nyní mohou používat unikátní školní planetárium. Foto: archiv Slezské univerzity
Slezská univerzita otevřela unikátní planetárium

Na skleněné kopuli o průměru osm metrů se mohou promítat 3D filmy až 50 divákům. Zařízení, které je ve střední Evropě ojedinělé svou kvalitou a ostrostí obrazu, má sloužit i veřejnosti.

Podle proděkana fakulty Tomáše Gráfa, který měl vybudování malého planetária na starosti, má jeden obrazový bod na projekční sféře lineární rozměr 2,4 milimetru.

„Obraz je tedy nejen kontrastní, ale i velmi ostrý. Navíc se zde promítá z osmi projektorů, běžně se používají dva,“ upřesnil s tím, že samotná projekce je zvláštním druhem promítání na sférickou plochu.

I pro studentské experimenty

Unisféra bude sloužit všem studentům, přednostně se s ní počítá pro studenty astrofyzikálních oborů.

„Rádi bychom ji využili také pro experimentální práce studentů, které budou zaměřeny na kombinaci sférické projekce s dalšími moderními médii, jakými jsou například rozšířená či virtuální realita. Pracujeme však i na tom, aby Unisféru v příštím roce mohli navštívit také studenti středních škol v regionu i zájemci z řad veřejnosti,“ uvedl Gráf.

Projekt za 60 milionů korun je součástí rozsáhlejší modernizace výukových prostor. Slezská univerzita plánuje do roku 2022 investovat celkem 160 milionů Kč. Kromě planetária Unisféra pořídí například nové audiovizuální vybavení 36 učeben.

Planetárium Unisféra bylo z velké části financováno z Evropské unie. „Stavební část včetně čtyř nových učeben, studia, klimatizace a zázemí přišla na 20 milionů korun, samotné zařízení stálo 40 milionů korun,“ doplnil mluvčí univerzity Daniel Martínek.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků