Hlavní obsah
Přestupná sekunda, která bude viditelná v uvedenou dobu na displeji automaticky řízených hodin. Foto: Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR

Silvestrovská noc bude o sekundu delší

Mezinárodní služba rotace Země (IERS) zveřejnila ustanovení přestupné sekundy na rok 2016 a 2017. Nový rok tak začne ve světovém čase o sekundu později. Po sedmadvacáté od zavedení dané sekundy v roce 1972 se tak v jeden okamžik najednou posune na celém světě čas o jednu sekundu. V ČR tedy bude vložena sekunda navíc v noci z 31. prosince 2016 na 1. ledna 2017 po 0:59:59 SEČ. Na místech nultého poledníku, v greenwichském čase, se sekunda vloží právě před začátek nového roku 2017 - lidé budou muset do odpočtu k ohňostroji jednu sekundu přidat. Bude možné si ji vyfotografovat.

Přestupná sekunda, která bude viditelná v uvedenou dobu na displeji automaticky řízených hodin. Foto: Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR
Silvestrovská noc bude o sekundu delší

Přestupná sekunda se v případě potřeby zavádí v důsledku zpomalování zemské rotace slapovými silami Měsíce. Patrné jsou však i nepravidelné odchylky, způsobené zatím ještě málo zdokumentovaným vztahem zemského jádra a jeho pláště.

Vliv na směr osy a následně i periodu rotace Země mají například i zemětřesení na naší planetě. Jelikož největší část změn připadá na vrub zpomalování zemské rotace, v praxi se zatím přestupná sekunda nikdy neubírala, ale vždy jen přidávala.

Poslední ‚silvestrovské' vložení přestupné sekundy se odehrálo v roce 2008

Přidání přestupné sekundy nastává obvykle 30. června nebo 31. prosince o půlnoci světového času. Prakticky se to realizuje tak, že ve vybrané datum o světové půlnoci po čase 23:59:59 následuje ještě 23:59:60, teprve poté 00:00:00 následujícího dne. Tato úprava se provede na celém světě ve stejný okamžik. To znamená, že v Česku se tak stane v 1:00 SEČ 1. ledna.

Většinou se přidá jednou za 18 měsíců

Pokud by někdy bylo třeba sekundu ubrat, v takovém případě by po 23:59:58 následovalo hned 00:00:00.

O tom, zda se v daném termínu přestupná sekunda zavede, rozhoduje na základě svých měření IERS. Naposledy byla přestupná sekunda zavedena na přelomu června a července 2015.

Nejčastější interval mezi dvěma zavedeními přestupné sekundy je 18 měsíců. Poslední „silvestrovské“ vložení přestupné sekundy se odehrálo v roce 2008. „Silvestrovská“ (v ČR již „novoroční“) přestupná sekunda je tedy spíše výjimkou.

Pro fajnšmekry má Česká astronomická společnost tip: kdo má hodiny řízené dálkově časovým signálem DCF (pro Evropu) či GPS (celosvětově) a čas se zobrazuje mezinárodní UTC, může sledovat, jak se vložení sekundy prakticky projeví.

Taková videonahrávka displeje hodin s časem 23:59:60 UTC 31. prosince 2016 může být skutečně zajímavou kuriozitou. Snímky zachycené přestupné sekundy na displeji pak lze přes formulář zaslat do galerie Astro.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků