Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Trojan, Právo

Ruštinu má na ZŠ dvakrát více dětí než před čtyřmi lety

Zájem o ruštinu roste. Na základních školách nebo na nižším stupni víceletých gymnázií se ji v uplynulém školním roce učilo 51 689 dětí. Jak vyplývá ze statistik ministerstva školství, je to více než dvojnásobek ve srovnání se školním rokem 2011/2012. Souvisí to mimo jiné se zavedením povinného druhého cizího jazyka na ZŠ v roce 2013. Tehdy takových žáků přibylo více než 15 tisíc.

Ilustrační foto Foto: Jan Trojan, Právo
Ruštinu má na ZŠ dvakrát více dětí než před čtyřmi lety

Aktuálně je ruština třetím nejčastěji vyučovaným jazykem za angličtinou a němčinou. Zájem o ruštinu se ale netýká jen základních škol, ale také dalších vzdělávacích institucí.

Požadavek zaměstnavatelů

Například v jazykové škole Jipka v podzimním semestru 2015 vzrostl počet zájemců o studium ruštiny o 35 procent. „Největší vzestup zájmu vidíme především ve věkové kategorii 20 až 30 let a jedná se v 70 procentech o úplné začátečníky, tedy studenty, kteří daný jazyk v minulosti nikdy nestudovali. Někteří ruštinu potřebují pro své zaměstnání, pro některé se jedná o koníček,” uvedla v tiskové zprávě její ředitelka Martina Nováková.

Znalost ruštiny je čím dál častějším požadavkem zaměstnavatelů. Podle ředitelky pracovního portálu Profesia.cz Zuzany Lincové ji podniky chtějí hlavně od programátorů, obchodníků a strojních inženýrů.

„Mezi lety 2014 a 2015 jsme zaznamenali výrazný nárůst nabídek, kde zaměstnavatelé znalost ruského jazyka požadují - jejich počet vzrostl o 35 procent,” uvedla. Připomněla, že loni do Ruska vyvážela více než pětina tuzemských exportně zaměřených firem.

Nedostatek kvalitních výukových materiálů

Na rozdíl od rozšířenějších jazyků stále na ruštinu chybějí kvalitní výukové materiály, myslí si Jakub Konečný z katedry ruštiny na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

„Je sice patrná vzestupná a zlepšující se tendence, nicméně je stále ještě co dohánět. Ve snaze zaplnit díru na trhu také vznikají líbivé a moderně vypadající publikace, které jsou však při bližším zkoumání a po prověření v praxi naprosto nepoužitelné,” řekl.

Ruština se vyvíjí, rodiče nemusí vždy radit dobře

Upozornil také na to, že ruština se stejně jako jakýkoliv jiný jazyk vyvíjí. Varoval proto před tím, aby současným žákům radili rodiče, kteří se v mládí ještě ruštinu učili.

„Setkávám se s tím, že rodiče se ohrazují proti výslovnosti, která je dle jejich názoru špatná, byť je v souladu se současnou normou, ale v rozporu s tím, jak se učili oni. Jiná norma je také v oblasti grafiky a vzhledu některých písmen azbuky. Ve finále tedy může nastat paradoxní situace, že rodiče svým dětem spíše ‚škodí', když argumentují tím, že oni se to učili jinak a vědí to lépe,” dodal.

Počet žáků, kteří se učí ruštinu na ZŠ nebo v odpovídajících ročnících víceletých gymnázií:
Školní rokPočet žáků
2010/201124 955
2011/201225 512
2012/201326 194
2013/201441 538
2014/201551 689
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků