Hlavní obsah
Vzkaz Alberta Einsteina z roku 1922 Foto: Ammar Awad, Reuters

Ručně psaný vzkaz od Einsteina byl vydražen za 1,3 miliónu dolarů

Ručně psaná poznámka, kterou Albert Einstein obdaroval v roce 1922 hotelového poslíčka v Tokiu, byla vydražena v Jeruzalémě za 1,3 miliónu dolarů (28,3 miliónu Kč). S odkazem na sdělení aukční síně o tom informovala agentura Reuters.

Vzkaz Alberta Einsteina z roku 1922 Foto: Ammar Awad, Reuters
Ručně psaný vzkaz od Einsteina byl vydražen za 1,3 miliónu dolarů

Německý fyzik, který se proslavil zejména díky své teorii relativity, přednášel roku 1922 na několika konferencích v Japonsku, když bylo oznámeno, že se stane laureátem Nobelovy ceny za fyziku za rok 1921, uvedla aukční síň Winner's. V hotelovém pokoji v Tokiu se pak Einstein snažil sepsat své pocity ze zprávy, když mu do pokoje přinesl balíček hotelový poslíček. Fyzik ale v tu chvíli u sebe neměl žádné drobné, a tak se rozhodl, že poslíčkovi alespoň napíše na památku vzkaz.

Německy na kus papíru Einstein napsal: „Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyne jen věčný nepokoj.” Vzkaz poté dal poslíčkovi se slovy, že jednou bude mít větší cenu než nějaké spropitné.

Do dražby dal poznámku poslíčkův synovec. Totožnost kupce zveřejněna nebyla.

Klidný a skromný život přináší více radosti než honba za úspěchem, z níž plyne jen věčný nepokoj, napsal Einstein poslíčkovi.

Foto: Ammar Awad, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků