Hlavní obsah

Rodinám záškoláků bude stát odebírat sociální dávky

Rodiny, jejichž děti nebudou chodit do školy, přijdou o část sociálních dávek. Nový program, který chce začít stát co nejpřísněji prosazovat, přijeli včera představit ministři školství a práce a sociálních věcí Josef Dobeš (VV) a Jaromír Drábek (TOP 09) na několik míst Ústeckého kraje, kde žije početná komunita Romů. Ministři si od programu slibují hlavně zvýšení vzdělanosti mladých Romů, a tím i jejich lepší uplatnění na trhu práce.

Rodinám záškoláků bude stát odebírat sociální dávky

Drábek uvedl, že "kdo chce pomoc od státu, tak se také musí chovat zodpovědně." Dodal, že nová pravidla budou zaváděna spolu s dalšími kroky, které mají zamezit zneužívání sociálních dávek. Přísněji se bude kontrolovat a postihovat práce takzvaně načerno, nezaměstnaní budou muset veřejně odpracovat určitý počet hodin.

Podle Drábka není potřeba měnit kvůli novému přístupu vlády zákony, protože už dnes je řada sociálních dávek podmíněna řádnou výchovou dětí, mezi kterou patří i jejich školní docházka. Připomněl, že bude jen třeba, aby se tento princip co nejdříve začal důsledně dodržovat.

Zpřísnit se má i systém omluvenek

Existuje prý dohoda, že sociální pracovníci budou mít snadný přístup k údajům o docházce žáků a zároveň učitelé a ředitelé škol by měli větší absenci sami hlásit. Dodal, že v současné době existuje velmi liberální systém, jak rodiče mohou legálně žáka z vyučování omluvit. Měl by se prý zpřísnit, možné je i přezkoumávání zdravotního stavu dětí, které rodiče často omlouvají.

Dobeš novinářům řekl, že zvýšit vzdělanost je jediná cesta ze současné situace Romů. Podle něho je problém vzdělanosti romské populace velmi velký. Mnoho romských dětí je třeba nesprávně zařazováno do speciálních škol jenom proto, že neumí dobře česky.

Ministři dnes Romům slíbili pomoc, pokud budou motivovat své děti ke vzdělání. Připravují například programy, které by vyučeným mladým lidem pomohly získat praxi, a tím zvýšily šanci na jejich přijetí do zaměstnání. Drábek uvedl, že by bylo dobré zavést i nějakou pozitivní motivaci. Přiznal však, že za současné finanční situace státu na ni nejsou zatím peníze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků