Hlavní obsah
Chilský prezident Sebastián Piñera (druhý zprava) v roce 2013 po instalaci soustavy teleskopů ALMA. Tehdy ještě tamní oblast světelným znečištěním tak ohrožená nebyla. Foto: Alex Ibanez, ČTK/AP

Ráj astronomů v Chile ohrožuje světelné znečištění

Před znečištěním vyvolaným umělým světlem neuteče nikdo, ani teleskopy na severu Chile v poušti Atacama. Tedy v regionu, který se považuje za ráj pro astronomy. Jeho obloha je však vystavena nebezpečí, že kvůli rostoucímu světelnému smogu přijde o svou průzračnost, napsala agentura AFP.

Chilský prezident Sebastián Piñera (druhý zprava) v roce 2013 po instalaci soustavy teleskopů ALMA. Tehdy ještě tamní oblast světelným znečištěním tak ohrožená nebyla. Foto: Alex Ibanez, ČTK/AP
Ráj astronomů v Chile ohrožuje světelné znečištění

Poušť Atacama, která leží asi 1200 kilometrů severně od Santiaga de Chile, nabízí ideální podmínky: obloha je tam jasná po většinu roku. Jsou tam instalovány nejvýznamnější teleskopy světa a soudí se, že do roku 2020 bude na severu Chile soustředěno 70 procent světové astronomické infrastruktury.

V souvislosti s tímto osvětlením se nebe oproti konci minulého desetiletí zhoršilo o 30 procent.
Pedro Sanhueza, Úřad na ochranu kvality nebe

Rozšiřování měst a používání technologií LED osvětlení však ohrožují práci observatoří v tomto regionu. Studie zveřejněná v prosinci v časopisu Science Advances již ukázala, že se osvětlení planety zvýšilo, a to jak pokud jde o množství, tak o intenzitu. Od roku 2012 do roku 2016 je to asi o dvě procenta.

Opatření astronomů

Ve městech na severu Chile, jako je Antofagasta, Coquimbo nebo La Serena, se technologie LED stále častěji používá k osvětlení bytů, ulic či reklam. „V souvislosti s tímto osvětlením se nebe oproti konci minulého desetiletí zhoršilo o 30 procent,” oznámil Pedro Sanhueza z Úřadu na ochranu kvality nebe na severu Chile.

Obzvláště sever Chile se stává součástí ohrožené zóny, neboť světelné znečištění ohrožuje hlubokou noční tmu, kterou teleskopy potřebují pro svou práci. Na observatoři Paranal, kde jsou umístěny čtyři obrovské teleskopy VLT (Very Large Telescope) Evropské jižní observatoře (ESO), již byla preventivní opatření přijata.

Nepřichází v úvahu, aby se uzavíraly observatoře, které jsou klíčové pro pátrání po planetách podobných Zemi, kde by mohl být život.
Chris Smith, astronom

Po západu slunce mají automobily projíždějící kolem observatoře zákaz používat světla. Povolena jsou jen slabší parkovací světla. Pro chození ve tmě lze používat jen kapesní svítilny, jejichž světlo je namířeno směrem k zemi. Také příbytky astronomů a personálu Paranalu jsou minimálně osvětleny, aby nebylo narušeno pozorování hvězd.

Infrastruktura znesnadňuje studium hvězd

Urbanistický rozvoj v posledních 20 letech na severu Chile však nemá obdoby: města tu rostou díky těžbě mědi, jejímž je tato jihoamerická země největším světovým producentem.

Světlo nad městy je z observatoří ležících do okruhu 150 kilometrů snadno viditelné. „Měřili jsme dopad tohoto jevu a už máme problémy s pozorováním nebe ve 20 stupních nad horizontem. To nám bude bránit i ve studiu vzdálenějších hvězd,” stěžuje si Američan Chris Smith, šéf mise observatoře Tololo, která leží ve 2200 metrech nad mořem, zhruba 80 kilometrů od města La Serena.

Kromě vzestupu měst je tam rovněž obrovská infrastruktura k těžbě mědi a stavbě silnic v poušti Atacama, které jsou rovněž zdrojem světla.

Smith prosazuje, aby se nové generace učily využívat světla úsporně, používat „teplejší” zdroje, které tolik neznečišťují, a neobracet je směrem k obloze. „Nepřichází v úvahu, aby se uzavíraly observatoře, které jsou klíčové pro pátrání po planetách podobných Zemi, kde by mohl být život,” konstatoval americký astronom.

Takový osud ale možná čeká observatoř Monte Palomar v Kalifornii, která musela výrazně omezit činnost kvůli světelnému znečištění pocházejícímu z Los Angeles.

Chilská vláda se rozhodla čelit tomuto nebezpečí tím, že v roce 2012 schválila novou normu nařizující omezit osvětlení. Noční osvětlení škodí i životnímu prostředí a lidskému zdraví, neboť narušuje biologické hodiny. A to zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny, cukrovky a depresí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků