Hlavní obsah
 

První čínská soukromá společnost dosáhla oběžné dráhy

Společnost iSpace ve čtvrtek 25. července jako první čínská soukromá firma dokázala s raketou Hyperbola-1 dosáhnout oběžné dráhy Země. Informovala o tom agentura Reuters. O prvenství se dříve ucházely čínské soukromé společnosti LandSpace a OneSpace, které však neuspěly.

 
První čínská soukromá společnost dosáhla oběžné dráhy

Dvacet metrů vysoká raketa Hyperbola-1, jejíž motory pohání pevné palivo, dokáže podle portálu Quartz do výšky 500 kilometrů nad povrch dopravit náklad o hmotnosti okolo 300 kilogramů. Při svém prvním letu nyní na orbitu vynesla sedm satelitů.

Let rakety Hyperbola-1

Raketa startovala ve čtvrtek odpoledne místního času (ráno SELČ) ze státního čínského kosmického střediska Ťiou-čchüan, které se nachází v poušti Gobi.

Na oběžné dráze ještě nebyla, ve vesmíru už ano

Společnost iSpace, která je známá také pod názvem Beijing Interstellar Glory Space Technology, byla založena v říjnu 2016. Loni v dubnu a následně v září uskutečnila dva suborbitální lety, druhý start již byl komerční, neboť nákladem byly satelity čínských společností.

BEZ KOMENTÁŘE: Start rakety čínské soukromé firmy iSpace

Foto: Reuters

Čína, která se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka, vyzvala v roce 2014 po vzoru USA k soukromým investicím do kosmického sektoru.

Až doteď ale žádná čínská soukromá společnost nebyla schopná s raketou dosáhnout orbity. Nynější úspěch označil Quartz za klíčový krok k tomu, aby se o zakázky na vynášení družic začaly hlásit čínské firmy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků