Hlavní obsah

Průzkum: Ze 171 dětí z dětského domova se dostane na VŠ pouze jedno

Zatímco v běžné populaci dosáhne vysokoškolského a vyššího odborného vzdělání každý čtvrtý člověk ve věku 20 až 29 let, mezi dětmi vyrůstajícími v dětském domově je to jen každé 171. Dítě z běžné rodiny tak má více než čtyřicetkrát větší šanci studovat vysokou školu.

Průzkum: Ze 171 dětí z dětského domova se dostane na VŠ pouze jedno

Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila organizace Spolu dětem o.p.s. Ta se svými projekty snaží podporovat vzdělávání dětí a mladých lidí žijících v dětských domovech a pěstounských rodinách. Prodejem kalendáře v obchodních centrech Billa se snaží získat finance na projekt Dejme šanci dětem.

„Důvody nižšího vzdělání u dětí z dětských domovů mají samozřejmě základ už v nevyhovujícím rodinném prostředí,“ říká Naďa Dittmannová, ředitelka Spolu dětem. „Špatný start se s nimi táhne a je doplněn o řadu dalších problémů. Například, když se v dětství nenaučí cizí jazyk, je to při přijímacím řízení na vysokou školu téměř vždycky problém,“ dodává Dittmannová.

Dárci mohou podpořit konkrétní dítě

Právě vzdělávací aktivity dětí žijících mimo vlastní rodinu Spolu dětem podporuje prostřednictvím projektu Dejme šanci dětem. Na internetových stránkách www.sance.cz mohou dárci ve virtuálním domečku podpořit vzdělání a talent konkrétního dítěte. Nejčastěji jde o platbu za autoškolu, jazykové kurzy, příspěvek na speciální školní pomůcky apod.

Boj proti alarmujícím statistikám má smysl

„Ve druhé třídě jsem propadl a chtěli mě převést do zvláštní školy,“ říká Gracián Svačina, dnes student prvního ročníku Univerzity Jana Ámose Komenského. „A já si najednou uvědomil, že chci sobě, ale i spolužákům a ostatním dokázat, že nejsem hloupej. A začal jsem na sobě pracovat.“

I přes to, že ambice ho skutečně přivedla až na vysokou školu, život má podstatně složitější než ostatní vysokoškoláci. Vede rozsáhlou administrativní agendu, ve které do detailů vykazuje všechny své náklady. Musí vyžít s denním limitem na jídlo ve výši 85 Kč a měsíčním kapesným ve výši 300 Kč, z něhož nakupuje běžnou kosmetiku, ale musí mu stačit i na pokrytí telefonu a všech dalších osobních nákladů.

Miloš Nguyen, dnes student Metropolitní univerzity Praha, měl osud ještě pohnutější. Na rozdíl od Graciána nemohl zůstat při studiu VŠ bydlet v dětském domově ve Varnsdorfu, kde vystudoval Střední školu služeb a cestovního ruchu. Maturoval však s vyznamenáním, dostal se hned na dvě vysoké školy a zvolil obor cestovního ruchu na Metropolitní univerzitě Praha. Dlouhodobě ale měl problémy s anglickým jazykem, nyní však díky společnosti Spolu dětem získal sponzoring na kurz angličtiny.

Pro kalendář pózovaly děti zaměstnanců Billy

Hlavním partnerem projektu Dejme šanci dětem je od roku 2009 BILLA Club. Jeho posledním počinem na podporu Dejme šanci dětem je nafocení kalendáře na rok 2011 s tvářemi dětí zaměstnanců obchodního řetězce. Kompletní výtěžek z jeho prodeje dostane Spolu dětem. Prodejní cena kalendáře je 79 Kč a byl vydán v nákladu padesáti tisíc kusů. Fotografie budou vystaveny po dobu jednoho měsíce v Charles Square Centru na Karlově náměstí v Praze a poté bude následovat jejich putovní výstava po čtyřech městech České republiky (Plzeň, Ústí nad Labem, Zlín, Chomutov).

Projekt Dejme šanci dětem

Projekt klade důraz zejména na podporu vzdělávacích aktivit a talentu dětí a mladých lidí, kteří nemohou z nejrůznějších důvodů vyrůstat ve vlastní rodině. Každému dítěti je ve virtuálním domečku přiřazen bankovní účet s vlastním variabilním symbolem, na který mohou dárci přispět libovolnou finanční částkou. Projekt se snaží usnadnit dětem v ústavní péči a v pěstounských rodinách přístup (převážně) ke vzdělání formou finanční podpory širokých vzdělávacích aktivit a činností, které zvyšují pravděpodobnost jejich úspěchu jak na trhu práce, tak v běžném životě. Projekt je zaměřen na individuální možnost podpory a adresnost jednotlivých přání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků