Hlavní obsah
V ČR je asi 14 procent dětí s nadváhou a šest až sedm procent dětí s obezitou. Zhruba 40 procent školáků drží nebo se chystá držet dietu. Foto: Profimedia.cz

Průzkum: Až 40 procent českých školáků drží nebo se chystá držet dietu

Až 40 procent školáků v Česku drží nebo se chystá držet dietu. Ukázal to průzkum mezi zhruba 2000 dětmi ve věku sedm až 16 let. Přitom dieta poškozuje děti ve vývoji, upozorňuje obezitolog Zlatko Marinov z Fakultní nemocnice Motol.

V ČR je asi 14 procent dětí s nadváhou a šest až sedm procent dětí s obezitou. Zhruba 40 procent školáků drží nebo se chystá držet dietu. Foto: Profimedia.cz
Průzkum: Až 40 procent českých školáků drží nebo se chystá držet dietu

Celkem čtvrtina školáků se domnívá, že má nadváhu. V ČR je asi 14 procent dětí s nadváhou a šest až sedm procent dětí s obezitou.

Za poslední čtvrtstoletí se počet obézních dětí ztrojnásobil. Nejsou výjimkou děti, které trpí nemocemi svých babiček jako cukrovkou, vysokým krevním tlakem či dnou, uvedl lékař. Pouze jedno procento českých dětí si přitom uvědomuje, že zdravá strava znamená především jíst pravidelně pětkrát denně a různorodě. Děti vnímají jako zdravou stravu spíš ovoce a zeleninu.

Děti milují hlavně pizzu

Nejoblíbenějším jídlem českých dětí je pizza. Skoro tři čtvrtiny dětí tvrdí, že dávají přednost zdravým jídlům. Třikrát až pětkrát denně jí zhruba polovina dětí. Stejně tolik dětí pravidelně několikrát týdně sportuje. Skoro 40 procent dětí tráví u počítače víc než dvě hodiny denně. Anketní dotazníky vyplňovaly samy děti.

České děti tloustnou hlavně vinou špatných stravovacích návyků, dostatečný pohyb jim podle výsledků ankety nechybí. Skoro pětina dětí vůbec nesnídá. Přitom snídaně tvoří základ denního energetického příjmu. "Je nesmysl dívat se na kalorické tabulky. Zdravý organismus ví, kolik má jíst," řekl Marinov.

Obezita je chronické metabolické onemocnění, které se často přenáší do dospělosti. Nadváha ve 40 letech zkracuje život průměrně o tři roky, obezita o sedm let. Léčba obezity je extrémně nákladná. Jejím cílem by mělo být nejen snížení hmotnosti, ale i změna hodnotového systému rodiny. Nejjednodušší a nejúčinnější je obezitě předcházet. Zdravě žít znamená lépe jíst a víc se hýbat. Více informací o správném stravování najdete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků