Hlavní obsah
Z loňského ročníku Týdne vědy a techniky AV ČR. Foto: Akademie věd ČR

Probíhá tradiční Týden vědy a techniky

Již 19. ročník festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR probíhá po celé republice od pondělí 11. do neděle 17. listopadu. Návštěvníkům nabízí přednášky, prohlídky laboratoří pracovišť Akademie věd, filmová promítání, výstavy nebo science show. V předvečer 30. výročí sametové revoluce se bude na budovu AV ČR v Praze na Národní promítat videomapping, který provede diváky klíčovými událostmi našich dějin v letech 1945–1989.

Z loňského ročníku Týdne vědy a techniky AV ČR. Foto: Akademie věd ČR
Probíhá tradiční Týden vědy a techniky

Letošním mottem festivalu jsou „Věda, svoboda, odpovědnost“, kterých se ve všední dny týkají přednášky, workshopy či filmová promítání na téma globálních hrozeb jako klimatické změny, přírodní katastrofy, plýtvání potravinami a společenské hrozby. O víkendu se program připojí k oslavám 30. výročí sametové revoluce.

Během celého týdne budou v budově na Národní v Praze k vidění také dvě výstavy mapující významné milníky tuzemské historie.

Pro návštěvníky se znovu připravila i úniková hra. Letos se pro velký zájem odehrává nejen v hlavní budově Akademie věd, ale i v Ústavu chemických procesů AV ČR a v Geologickém ústavu AV ČR.

Problém nekontrolované produkce odpadů

Rozmanité aktivity jsou podle organizátorů zajímavé pro děti, studenty, vědecké nadšence, zkrátka pro širokou veřejnost. Během programu na Národní budou promítnuty snímky z cyklu Tiché hrozby, na které navážou besedy s vědci.

Tradiční vědecký festival.

Foto: Akademie věd ČR

Z minulého ročníku Týdne vědy a techniky.

Foto: Akademie věd ČR

Jedním z filmů bude i studentský dokument „Mezi odpady“, který pojednává o globálním problému nekontrolovatelné produkce odpadů. Ve všední dny večer se uskuteční moderované panelové diskuse s českými odborníky.

Přednášky o pivu

Od úterý 12. listopadu začal program mimo jiné i v Národním zemědělském muzeu (NZM) na pražské Letné. Konají se zde přednášky s experty o pivu, českém lesnictví, historické zemědělské technice, migraci rostlinných i živočišných druhů a o záchraně ohrožených dřevin, rovněž promítání archivních filmů, komentované prohlídky expozic a výstav.

Odborníci předvádějí například ukázky ochrany lesa.

Foto: NZM

„V resortu zemědělství působí řada výzkumných ústavů a institucí, které se věnují tématům důležitým pro naši společnost. Prostřednictvím akcí, jako jsou Noc vědců a Týden vědy a techniky Akademie ČR, se společně snažíme veřejnosti přiblížit jejich práci a výsledky,“ uvedl k tomu generální ředitel NZM Milan Jan Půček.

Program po celém Česku

Akce během Týdne vědy a techniky AV ČR se nekonají jen v Praze. Téměř v každém krajském městě se mohou lidé zúčastnit workshopů, poslechnout si přednášky či navštívit laboratoře jednotlivých ústavů Akademie věd. Kompletní program je zde.

Na všechny akce je vstup zdarma, některé z nich však bylo třeba si rezervovat.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků