Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Dobové záběry z koncentračního tábora Osvětim Foto: Reuters

Přeživší z Osvětimi viní německou justici: celý život marně čekáme na spravedlnost

Mezinárodní osvětimský výbor (IAK), který sdružuje lidi přeživší deportace a internace v koncentračním táboře Osvětim, obvinil německou justici, že po desetiletí nedokázala odsoudit nacistické zločince.

BEZ KOMENTÁŘE: Dobové záběry z koncentračního tábora Osvětim Foto: Reuters
Přeživší z Osvětimi viní německou justici: celý život marně čekáme na spravedlnost

„Pozůstalí, nyní už ve velice pokročilém věku, čekali celý život na to, až budou pachatelé povoláni k zodpovědnosti,“ řekl Christoph Heubner¸ viceprezident IAK, úternímu vydání deníků mediální skupiny Funke. Podnětem pro vyjádření kritického stanoviska vůči pomalému konání německé justice se staly dva případy z února.

Prokuratura v Neuruppinu obžalovala stoletého bývalého dozorce v koncentračním táboře Sachsenhausen z napomáhání k vraždě v 3518 případech. Úřad veřejného žalobce ve městě Itzehoe vznesl obvinění vůči někdejší sekretářce a stenografce z koncentračního tábora Stutthof v tehdejším okupovaném Polsku.

Ne pomsta, ale právo

Heubner dodal, že přeživší nezajímá pomsta, ale spravedlnost, a ta nezná datum vypršení. „Proto jsou tyto procesy nadále důležité, ačkoli mezitím pachatelé i oběti dosáhli velmi vysokého věku,“ zdůraznil.

Poukázal však na to, že přeživší tížila celý život skutečnost, že pachatelé mohli poválečný život prožít převážně bez pocitu ohrožení, že se jednou budou muset zodpovídat za svoje činy před německými soudy. Německé soudy v posledních letech v souvislosti se zločiny nacismu netrvají na dokazování individuální viny, ale spoluzodpovědnost připisují všem, kteří se podíleli na vražedném systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků