Hlavní obsah

Před Mojžíšem se opravdu mohlo rozestoupit moře

Úspěšný útěk Židů z Egypta zajistilo mimo jiné zázračné rozestoupení mořských vod, které naopak zahubily faraónovo vojsko, které lid vedený Mojžíšem pronásledovalo. Američtí vědci z Národního centra pro atmosférický výzkum s kolegy z University of Colarado dokázali, že si bible nevymýšlí, jen nešlo o Rudé moře, jak se běžně uvádí ve špatných překladech.

Před Mojžíšem se opravdu mohlo rozestoupit moře

Mojžíšem vedený zástup totiž prchal spíše severovýchodem Nilské delty, oblastí, která se označovala jako Moře rákosu a až později byla zkomolena na Rudé moře. V oblasti na východním okraji nilské delty bylo skutečně území, kde se mohlo rozestupovat moře vlivem silného větru, což odpovídá bibli.

"Mojžíš vztáhl ruku nad moře a Hospodin hnal moře silným východním větrem, který vál po celou noc, až proměnil moře v souš. Vody byly rozpolceny," praví se v knize Exodus.

Počítačový model vyšel z biblických údajů

„Simulace vycházela z údajů knihy Exodus,“ uvedl Carl Drews, vedoucí projektu, jehož závěry byly zveřejněny v odborném časopise PLoS ONE. Drews s kolegy zrekonstruoval poměry v krajině, jaké existovaly před třemi tisíci lety, kdy měl útěk z Egypta proběhnout. Šlo především o reliéf krajiny a průběh pobřeží Středozemního moře. „Zcela v souladu s fyzikálními zákony mohl vítr zatlačit vody a po jeho utišení se voda rychle vrátila zpět.“

Drews s kolegy našli vhodnou oblast na pobřeží blíž Středozemního moře u jezera Tanis, kde by slabší vítr o rychlosti 101 km/h, vanoucí po 12 hodin vytlačil vody až do hloubky necelých dvou metrů a odhalil tak ploché dno laguny na čtyři hodiny, kdy by se v nalezené lokalitě vytvořil tři až čtyři kilometry dlouhý průchod, široký necelých pět kilometrů. V okamžiku, kdy by se vítr utišil, přílivová vlna by smetla kohokoli, kdo by se na obnaženém dně nacházel.

Rudé moře vyloučili již dříve Rusové

Archeologové a egyptologové se čas od času již v minulosti pokoušeli ověřit, zda se biblické události mohly odehrát přibližně ve formě, v jaké byly popsány. Mnoho přímých důkazů však nenašli. Zvláště s rozestoupením moře si nevěděli rady, ačkoli se objevovaly různé teorie zahrnující tsunami, to však udeří náhle a postupné rozestoupení vod pomocí větru vanoucího celou noc by nepřicházelo v úvahu.

S myšlenkou větrného vytlačení vod u břehů moře přišli již dříve dva ruští vědci Naum Voltzinger a Alexej Androsov, jenže ti se soustředili na oblast přiléhající k Rudému moři a spočítali, že by musel vát vítr o síle hurikánu. Navíc by neposkytl dost času pro přechod zástupu lidí a nebo naopak dostatečnou hloubku, která by po zalití pohřbila vojsko pronásledovatelů jedoucí na válečných vozech.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků