Hlavní obsah
 

Pád vesmírné stanice bude krásná podívaná a nikomu to neublíží, ujišťuje Čína

Čína ubezpečuje, že trosky její experimentální vesmírné stanice Tchien-kung 1 (Nebeský palác 1), které podle nejnovějších odhadů spadnou na Zemi v noci na pondělí, nikomu neublíží. Bude to jako nádherný roj meteoritů, které shoří ještě v atmosféře, oznámil v pátek podle agentury AFP čínský kosmický úřad.

 
Pád vesmírné stanice bude krásná podívaná a nikomu to neublíží, ujišťuje Čína

„Lidé nemají důvod se něčeho obávat,” uvedl úřad s ubezpečením, že „nepůjde o prudkou srážku se Zemí jako ve vědeckofantastických filmech, ale o rozpad do nádherného meteorického roje v krásné hvězdné oblohy”.

Stanice byla umístěna na oběžné dráze v září 2011. Čína chystala její kontrolovaný návrat do atmosféry Země, ale to se nepovedlo, protože v březnu 2016 přestala reagovat na příkazy a nakonec zcela přestala fungovat.

Pád čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1

Foto: David Ryneš, Novinky

V nadmořské výšce asi 100 kilometrů se díky tření v atmosféře stanice rozpadne na kusy, utrhnou se solární panely, antény a další vnější prvky. Se zvyšující se teplotou začnou všechny součástky hořet a hlavní konstrukce by měla explodovat zhruba ve výšce 80 kilometrů.

„Nebeský palác” spadne v noci na pondělí

Je menšina úlomků dopadne až na Zemi - v tom případě skončí většina v moři, protože oceány zabírají více než 70 procent zemského povrchu.

Mezi státy případně ohroženými troskami by Česká republika být neměla. Pokud by zbytky stanice dopadly do Evropy, pak by mohly skončit v některé ze zemí nacházejících se na jihu kontinentu.

Evropská vesmírná agentura (ESA) ve svých zpřesněných propočtech v sobotu odhadla, že trosky čínské vesmírné stanice Tchien-kung 1 dopadnou na Zemi v průběhu noci na pondělí.

Stanice Tchien-kung 1 je padesátým největší objektem, který se nekontrolovatelně řítí k zemi od roku 1957. Podle amerického astronoma Jonathana McDowella ani větší objekty v minulosti nikomu neublížily. Pád stanice přirovnal ke zřícení hodně malého letadla. I on hovořil o tom, že lidé se mohou těšit na „senzační show” na nebi se „sérií ohnivých koulí”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků