Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Organizace žádají lepší možnosti pro zřizování školek a jeslí

V Česku je podle České ženské lobby (ČŽL) dramatický nedostatek jeslí a školek. Síť neziskových organizací proto vyhlásila petici, ve které žádá změny, jež by současnou nedostupnost zařízení pro předškolní děti řešily. Obsah dokumentu zveřejnila ČŽL na svých webových stránkách. Požaduje například, aby péče o předškoláky spadala pod kompetenci jednoho ministerstva či vytvoření lepších podmínek pro zřizování školek a jeslí.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Organizace žádají lepší možnosti pro zřizování školek a jeslí

"Rodiče v současné době řeší dramatický nedostatek zařízení denní péče o děti, vysokou cenu školného v nestátních zařízeních péče o děti a z toho plynoucí omezenou možnost uplatnění na trhu práce," uvedla předsedkyně ČŽL Alexandra Jachanová Doleželová. I po zavedení třírychlostního čerpání rodičovského příspěvku totiž se podle ní nemohou především ženy rychleji vrátit do práce.

Situaci prý nevyřeší ani návrh přijímat do mateřských škol již děti od dvou let. "Do stávajících předškolních zařízení nejsou přijímány ani všechny děti starší tří let," řekla Jachanová Doleželová.

Ministerstvo školství, nebo ministerstvo školek?

Organizace, která zastřešuje sdružení zabývající se genderovou problematikou, tvrdí, že by veškerá zařízení pečující o předškoláky měla spadat pod kompetenci jednoho úřadu. Upřednostňují ministerstvo školství, pod které v současné době spadají pouze školky. Jesle jsou nyní v kompetenci ministerstva zdravotnictví.

"Žádáme, aby stát inicioval zřízení nových míst v kvalitních zařízeních denní péče pro předškolní děti tak, aby jejich počet odpovídal poptávce po těchto službách," píše se dále v petici. Podle organizace by také měla vzniknout nová právní úprava, která by umožňovala nové jesle a školky vytvořit. Norma by měla upravovat podmínky pro založení předškolních zařízení, počet dětí ve třídách, přiměřené hygienické požadavky na prostory, kvalifikační předpoklady pro pedagogy či podmínky pro dotace.

Tisícovka jeslí se scvrkla na necelých padesát

Podle České ženské lobby fungovalo v roce 1990 v Česku přes 1000 veřejných jeslí, před třemi lety to již bylo pouze 49. Z aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky vyplývá, že bylo loni v Česku 46 jeslí. Jesle zcela chybí v Karlovarském a Libereckém kraji. Ke konci roku 2009 byla celková kapacita jeslí 1419 míst. Ubylo také mateřských školek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků