Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ivan Blažek, Právo

Opravená strašická škola je největší akcí za "radarové" peníze

Zatím největší stavbou za "radarové" peníze pro Brdy je opravená škola ve Strašicích. Dnes byla otevřena. Modernizace stála 12 miliónů korun.

Ilustrační foto Foto: Ivan Blažek, Právo
Opravená strašická škola je největší akcí za "radarové" peníze

Na obnovu infrastruktury měly brdské obce podle předloňského rozhodnutí vlády získat 1,25 miliardy Kč. Tři čtvrtě miliardy si měly zajistit samy z evropských, národních a krajských fondů.

Ze slíbených stovek miliónů korun přišlo zatím do 20 "radarových" obcí jen několik málo desítek miliónů Kč. Získaly je kromě Strašic Rožmitál, Mirošov a Spálené Poříčí. Peníze vláda slíbila, i když Američané základnu v Brdech nepostaví. V září USA oznámily, že radar v Česku nebude. "Na všechny rozběhnuté akce by měly obce peníze dostat. O tom, co bude se zbylými projekty, se bude jednat," řekl už dříve mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Strašice budovu školy nechaly zateplit a vyměnit okna. "Peníze z operačního programu Životní prostředí schválil Státní fond životního prostředí," řekl dnes starosta obce Jiří Hahner. Do třípodlažní budovy chodí dlouhodobě zhruba 300 dětí. Škola je spádová pro Dobřív, Cheznovice a Těně.

Paralelně provádí obec od poloviny srpna ještě druhou akci z radarových peněz. V části Huť buduje vodovod a kanalizaci za 50 miliónů Kč, z nichž obec dostane na dotacích 65 procent ze stejného operačního programu. V této části vsi mají "strašidelný" domek Mráčkovi, kde už pět týdnů odborníci zkoumají, proč tam hoří zásuvky a praská sklo. "Někteří občané tvrdí, že ty potíže začaly, když jsme jim tam začali bagrovat vodovod a kanalizaci, což je velmi nepravděpodobné," uvedl Hahner.

Tato akce má být hotova do konce roku, ale zřejmě se o několik měsíců opozdí. "Máme tam potíže s prováděním řízených podvrtů, budeme zřejmě muset přejít na výkopovou technologii," uvedl Hahner. Po skončení stavby, která poslouží pro 350 obyvatel obce, budou celé Strašice odkanalizované a budou mít všude vodu. Splní tak přísné podmínky EU na vypouštění odpadních vod platné pro Česko od roku 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků