Hlavní obsah
Satelitní snímek Evropy (bez mraků) od družice Sentinel evropského vesmírného programu Copernicus na dálkový průzkum Země. I ten se bude nově řídit z ČR. Foto: Profimedia.cz

Nová vesmírná agentura Evropy bude od roku 2021 sídlit v Česku

V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením organizace GSA, která v Praze řídí evropský družicový systém Galileo. Agentura se tak rozroste ze stávajících 100 na zhruba 700 lidí. Na středeční tiskové konferenci to oznámili zástupci ministerstva dopravy.

Satelitní snímek Evropy (bez mraků) od družice Sentinel evropského vesmírného programu Copernicus na dálkový průzkum Země. I ten se bude nově řídit z ČR. Foto: Profimedia.cz
Nová vesmírná agentura Evropy bude od roku 2021 sídlit v Česku

Z České republiky se tak, kromě rozvoje trhu a provozu Galilea, bude řídit využití družicového systému pozorování Země jménem Copernicus, připravovat program družicové telekomunikace Govsatcom či koncentrovat kapacity Evropské unie ohledně sledování blízkého okolí Země.

EU letos navrhla navýšení rozpočtu svého kosmického programu v nadcházejícím sedmiletém rozpočtovém období o 30 procent na 16 miliard eur, tedy přes 410 miliard korun.

ČR se chce zbavit nálepky nízkonákladové ekonomiky

Vláda nedávno schválila na návrh ministerstva dopravy investice do kosmických aktivit 1,205 miliardy Kč ročně, což je o 275 milionů více než dosud. Chce tak přispět k tomu, aby se ČR i díky těmto vesmírným aktivitám zbavila nálepky nízkonákladové ekonomiky a montovny.

V ČR se účastní kosmického programu kolem 50 firem. Součástí dané výroby jsou například rolovací solární panely pro stovky družic z kunovické firmy 5M, adaptér pro vypouštění desítek malých družic z nosné rakety Vega, optické systémy, nový systém pro řízení letového provozu nad Evropou, řídicí software satelitů či výroba hliníkových a titanových částí nosné rakety Ariane 6.

Podle analýz resortu dopravy je návratnost kosmických investic do ekonomiky více než osminásobná.

Díky podnikatelskému inkubátoru ESA BIC se v tuzemsku navíc rozvíjí více než 20 dalších firem, které zpravidla využívají kosmické technologie na Zemi. Za tři roky fungování programu získaly začínající firmy soukromé investice 210 milionů korun, zatímco náklady na projekt ESA BIC do roku 2021 jsou 70 milionů Kč.

Tyto firmy zároveň generují zisk z prodeje svých produktů na trhu, mají tedy další přínosy.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků