Hlavní obsah

Nejmladší fakulta informačních technologií v ČR propojuje výuku s praxí

Po větším propojení univerzitního vzdělávání s praxí v Česku dnes už nevolají jen šéfové velkých nadnárodních společností, ale i samotní studenti. Špičkové vzdělávací instituce v zemi proto stále častěji spolupracují s technologickými firmami z různých oborů.

Nejmladší fakulta informačních technologií v ČR propojuje výuku s praxí

Naposledy Fakulta informačních technologií (FIT), která je nejmladší fakultou podobného zaměření v Česku ČVUT, tento týden v Praze ve spolupráci s technologickou společností Cisco oficiálně otevřela nový studijní program Cisco Networking Academy.

Prostřednictvím kurzů mají studenti přístup k moderním síťovým technologiím a možnost získat praktické dovednosti v oboru. Kurzy učí studenty jak navrhnout, stavět a provozovat sítě a síťové služby, a to kombinací tzv. e-learningu a praktické výuky v laboratořích.

Fakulta informačních technologií ČVUT tyto kurzy integruje jak do svého bakalářského, tak do magisterského studijního programu. „Díky kurzům a vybavené laboratoři mohou studenti získávat mimo jiné nejnovější informace z rychle se proměňujícího oboru a prohlubovat své praktické znalosti,“ uvedl děkan fakulty Pavel Tvrdík.

Jak dále upozornil, systematická spolupráce s průmyslem a podnikovou sférou patřila už od počátku mezi priority fakulty. „Samotný její vznik podpořilo několik významných technologických firem, ve spolupráci s nimi pokračujeme i nadále,“ dodal Tvrdík.

Do škol se tlačí i další firmy

„Jsme rádi, že můžeme s ČVUT program zahájit. Znalosti o IT se dnes uplatňují napříč všemi odvětvími. Znalosti nabyté v našich síťových akademiích tak mohou položit silný základ v podstatě pro jakoukoliv profesi,“ zdůraznila Laura Quintana z vedení společnosti Cisco.

Připomněla, že firma už v Česku otevřela své síťové akademie prakticky na všech významných univerzitních institucích, které jsou zaměřené na informační technologie.

Fakulta informačních technologií na ČVUT je nejmladším takto zaměřeným akademickým pracovištěm v Česku, a zároveň jedním z posledních pracovišť, kde spolupráce dosud neprobíhala. Celkem v ČR funguje 76 takových akademií, na nichž každý rok v rámci programu studuje přes 8500 studentů. Studentům to podle firmy i pedagogů umožňuje významně zvýšit jejich hodnotu na trhu práce.

O práci se studenty a vychovávání nových talentů se dlouhodobě zajímají i další technologické firmy. Například softwarový gigant Microsoft a Fakulta elektrotechnická ČVUT předloni otevřely společnou laboratoř na testování systému společnosti se systémy jiných dodavatelů.

V tzv. Laboratoři interoperability studenti získávají znalosti v oblasti systémové spolupráce, která se v praxi řeší stále častěji. Lépe se tak budou moci připravit na budoucí praxi a zvýšit svou konkurenceschopnost na trhu práce.

Laboratoř je však zajímavou příležitostí i pro komerční firmy, které mohou přijít se svým projektem a testovat či vyvíjet zde svá řešení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků