Hlavní obsah
 

Na Měsíc dopadl 400kilový meteorit, exploze byla vidět i ze Země

Španělským astronomům se podařilo zaznamenat dosud nejsilnější pozorovaný náraz meteoritu do povrchu Měsíce. Těleso o váze zhruba 400 kilogramů narazilo do jediné přirozené družice Země rychlostí 61 tisíc kilometrů za hodinu a podle odhadu vědců vytvořilo kráter o průměru asi 40 metrů.

 
Na Měsíc dopadl 400kilový meteorit, exploze byla vidět i ze Země

O pozoruhodném jevu informovala na svých stránkách britská astronomická společnost Royal Astronomical Society (RAS). K nárazu došlo už 11. září loňského roku, výsledky jeho zkoumání ale byly zveřejněny až tuto neděli.

V atmosféře Země by podobný meteorit zanikl před dopadem na zemský povrch. Měsíc podobnou ochranu nemá a kamenné kusy vytvořily postupem let na povrchu tohoto nejbližšího vesmírného souseda naší planety velké množství kráterů.

Záblesk po dopadu trval osm sekund a byl pozorovatelný ze Země.

„V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem viděl velmi vzácný a pozoruhodný jev,“ řekl podle webu José Madieno, který náraz meteoritu do Měsíce natočil. Madienův tým v andaluském astronomickém středisku IAA-CSIC pracuje v rámci mezinárodního programu MIDAS pro průběžné monitorování měsíčního povrchu.

Energie uvolněná při dopadu byla srovnatelná s 15 tunami trinitrotoluenu TNT. To je nejméně třikrát více, než tomu bylo u dosud nejsilnějšího nárazu, který zaznamenal americký úřad NASA. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry exploze na Měsíci

Video: Reuters

Tehdy ho v NASA označili za nejjasnější v osmileté historii pozorování Měsíce. Vědci na základě získaných dat určili, že meteorit byl široký asi 30 centimetrů, vážil odhadem 40 kilogramů a na povrch Měsíce dopadl rychlostí 90 tisíc kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků